Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Największe żużlowe sukcesy polskich zawodników

2018-11-14 15:35:17
Zastanawiacie się jakie sukcesy odnosili polscy sportowcy w żużlu na przestrzeni ostatnich lat? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Historia sportu żużlowego w Polsce jest bardzo długa i wyboista. Dopiero w ostatnich latach można mówić o tym, że staliśmy się swoistego rodzaju światową kolebką tego sportu. Nie znaczy to jednak, że na przestrzeni lat nie odnosiliśmy w tym sporcie sukcesów. Co to to nie. Z tego też względu przedstawimy wam teraz najważniejsze osiągnięcia polskich sportowców w żużlu na przestrzeni lat.

Zacznijmy od roku 1959 kiedy to pierwszy Polak znalazł się w finale mistrzostw świata. Zawody te miały swój początek w 1932 roku jednak dopiero po prawie trzech dekadach polakowi udało się dostać do finału tej prestiżowej imprezy. Pierwszym reprezentantem naszego kraju, który tego dokonał był Mieczysław Połukard. Nasz rodak zajął wtedy dwunaste miejsce.

W 1961 roku nasza drużyna wywalczyła natomiast tytuł mistrza świata. W skład naszego składu wchodzili wtedy Florian Kapał, Henryk Żyto, Marian Kaiser, Mieczysław Połukard i Stanisław Tkocz. Pokonali oni w finale Szwedzką drużynę a cały finał imprezy miał miejsce na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Pięć lat później, bo w 1966 roku przyszedł natomiast czas na pierwszy medal w mistrzostwach indywidualnych. Brązowy krążek wywalczył nasz rodak Pan Antoni Woryna.

Na złoto przyszło nam czekać aż do roku 1973 kiedy to w mistrzostwach indywidualnych rozegranych w Chorzowie zwycięstwo wydarł przeciwnikom Jerzy Szczykiel.

Z najnowszych osiągnięć naszych rodaków warto tutaj też odnotować tytuł indywidualnego mistrza świata z 2010 roku, który zdobył Tomasz Gollob.

Jak zatem widzicie nasi rodacy mogą pochwalić się co najmniej kilkoma imponującymi sukcesami. Jeżeli interesuje was więcej informacji na temat tego sportu to witryna taka jak żużel - speedwaynews.pl będzie idealnym miejscem dla was.
Kategorie: Sport
Regiony: mazowieckie
Tagi: sport, żużel
Dodał: Janina Zyndram