Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Nawozy mineralne - dowiedź się o nich jak najwięcej!

2018-04-17 09:21:38
Bez niemal żadnych wątpliwości stwierdzić można, że o dobroczynnym wpływie nawozów przekonuje się, prędzej czy później, każdy ogrodnik. Jeśli zależy nam na zdrowiu i urodzie pieczołowicie pielęgnowanych przez nas przedstawicieli flory, poświęćmy nieco czasu, aby sprawdzić, które środki najlepiej sprawdzą się w przypadku naszych upraw.

Podstawowe informacje o nawozach mineralnych

 

Nawozy mineralne są wysokoprocentowymi środkami zawierającymi łatwo przyswajalne dla roślin związki chemiczne. Budulcem są w tym przypadku odpady pochodzące z rud, kopalin oraz uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Za pomocą nawozu można wydatnie poprawić strukturę gleby, wzbogacić ją w pożądane przez rośliny środki odżywcze i tym sposobem stworzyć im komfortowe warunki rozwoju.

Nawozy mineralne – podstawowy podział

 

Tak jak różni są ludzie, tak i między roślinami istnieją znaczne rozbieżności w kwestii glebowych i nawozowych upodobań. Przed zakupem konkretnych środków zawsze warto zorientować się, czy aby na pewno to, co zamierzamy kupić, przyczyni się do dobrostanu danej grządki czy donicy. Czy bardziej pożądanym będzie wzbogacenie ich nawozem fosforowym, wapniowym bądź magnezowym, czy też raczej rozsądniej byłoby nabyć i użyć nawóz potasowy albo też azotowy?

Nawozy mineralne – zastosowanie i rodzaje (fosforowe, wapniowe i magnezowe)

 

W przypadku omawianych tutaj nawozów fosforowych, wapniowych oraz magnezowych podkreślić trzeba, iż ten typ substancji wzbogacających glebę należy aplikować przed okresem wegetacji (czyli wzrostu i rozwoju) roślin, jako że taki sposób zapewni odpowiednie przemieszczenie się związków chemicznych w glebie i ich dotarcie bezpośrednio w okolice systemu korzeniowego zasilanej nim rośliny. Zastosowanie powyższych środków w nieodpowiednim okresie spowoduje jedynie, że napracujemy się na darmo.

Nawozy mineralne – zastosowanie i rodzaje (potasowe i azotowe)

 

Kolejnym typem omawianych w niniejszym tekście nawozów mineralnych są środki potasowe i azotowe. Nawozy azotowe to chyba jedne z najważniejszych dla efektywniejszego rozwoju roślin środek. W przypadku jego niedoboru uprawy są słabe i rachityczne, a biorąc pod uwagę fakt, że azot jest środkiem, który łatwo ulega wymywaniu z gleby, nie należy dziwić się, że jest towarem chętnie poszukiwanym na sklepowych półkach. Drugi wspomniany już minerał, potas, jest roślinie niezbędny dla prawidłowego wytwarzania cukrów, a że gleby w Polsce nie są weń szczególnie bogate, toteż podobnie jak w przypadku azotu, nawozy potasowe są chętnie nabywane przez ogrodników.

Nawozy mineralne - przechowywanie

 

Wszelkie środki służące do nawożenia roślin powinny być przechowywane w sposób bezpieczny, aby zniwelować ryzyko ich przypadkowego spożycia, wypicia bądź dotknięcia chociażby ręką nieodzianą w rękawicę ochronną. Dlatego też wszelkie nawozy umiejscowić należy z dala od żywności i zadbać o ich odpowiednie, rzucające się w oczy oznaczenie. Idealnie byłoby, gdyby można było przeznaczyć na nie osobną szafkę, gdzie trzymane byłyby wszelkie akcesoria związane z uprawą roślin. Wydawać by się mogło, że ryzyko przypadkowego i niewłaściwego użycia nawozów istnieje przede wszystkim w przypadku posiadania małych dzieci lub zwierząt domowych, ale niekoniecznie jest to prawda, bo w ferworze codziennych czynności można zupełnie nieświadomie narazić i siebie na niebezpieczeństwo. Zawczasu zadbajmy, aby tak się nie stało.

Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanych nawozów które pomogą Ci prawidłowym dostarczeniu mikro oraz makroelementów dla Twoich upraw koniecznie zapoznaj się z ofertą producent nawozów Adob, który jest liderem nie tylko na rynku Polskim ale również zagranicznym.

 
Kategorie: Edukacja, Ogród, Gospodarka
Dodał: Marcin