Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Nowoczesne budownictwo a ochrona środowiska

2019-01-30 13:49:16
Rozwój przemysłowy i społeczny miast choć z pozoru jest dobrym objawem, ma równocześnie szkodliwy wpływ na środowisko, a tym samym na jakość naszego zdrowia.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest zwiększenie ekosystemu w aglomeracji miejskiej. Stanowić ono ma dodatkowe źródło oczyszczania powietrza.

Jednym z pomysłów, które mają pomóc w realizacji tego celu jest budowa tzw. zielonych dachów. Bowiem ekosystem dachowy jest w stanie wchłonąć ok. 200g/m2 kurzu i dwutlenku z powietrza.

Dodatkowo zmniejszają problem magazynowania wód opadowych. Nie tylko zbierają część deszczówki, odciążając sieć kanalizacyjną – przydatne w szczególności w dużych miastach, ale również zwiększają odparowywanie wody do nawet 0,5L na m2.

 

Poza walorami zdrowotnymi bliskość z naturą również pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie bez przyczyny wiosna, uważana jest za porę roku, w której wzrasta chęć do większej aktywności fizycznej, a endorfiny budzą się do życia. Roślinność sprawia, że jesteśmy bardziej dotlenieni, a tym samym czujemy się lepiej zarówno fizycznie jak i psychicznie.

 

Pierwszy projekt zielonych dachów powstał w Islandii, gdzie stoswanie tego typu rozwiązań wymusiły zaostrzone warunki klimatyczne. Bowiem pokrycie dachu,o a nawet większości ścian fasadą trawy i bluszczu, stanowiło najlepszą ochronę przed niskimi temperaturami oraz porywistym wiatrem.

 

W Polsce najbardziej znanym zielonym dachem jest dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego całkowita powierzchnia wynosi 1ha. Składa się z sieci alejek spacerowych łączących ławki, których można spocząć i zrelaksować się. Zieleń tworzą gęsty bluszcz, barwinki, winorośle japońskie, hortensje pnące i winobluszcz pięciolistkowy. Dach podzielony został na trzy strefy roślinne, które oddzielone zostały kładkami i mostkami, a nawet strumykiem.

Zobacz więcej na: ile kosztuje budowa zielonych dachów
Dodał: Joanna Kowal