Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Nowoczesne usługi bankowe - jak z nich korzystać?

2019-01-14 13:42:00
Bank w chmurze, płatności zbliżeniowe albo telefonami komórkowymi ‒ kilka cyferek w postaci PIN-u wystarczy, by wypłacić znaczną sumę pieniędzy. Postęp usług bankowych doprowadził do tego, że coraz częściej czujemy się dziwnie, mając w portfelu ponad 100 zł – bo przecież to „tak dużo pieniędzy”!

Zupełnie nie dziwi nas jednak wykonywanie elektronicznych płatności na znaczne kwoty. Stało się to tak normalne, że bardzo często wykonujemy takie transakcje mechanicznie i zupełnie nie przykładamy wagi do bezpieczeństwa posiadanych środków.

Niebezpieczne zdrapki 

Jednorazowe kody z karty zdrapki to wciąż jedna z powszechnie stosowanych metod autoryzacji transakcji. W założeniu umożliwia weryfikację tego, czy daną transakcję autoryzuje właściwa osoba, czyli posiadacz karty. Problem w tym, że aby transakcja była bezpieczna, warto posiadać nie tylko informację o tym, czy autoryzuje ją posiadacz rachunku (lub osoba przez niego upoważniona), ale również dobrze jest mieć pewność, że potwierdzamy właściwy przelew. Rozumiemy przez to zarówno prawidłowość przekazywanej kwoty, jak również rachunku bankowego, na który mają trafić środki. Innymi słowy, dla Jana Kowalskiego istotne jest, czy przesyła 40 zł za kupioną właśnie książkę, czy też 4000 zł na nieznane konto.

Niestety, w przypadku tego rodzaju zabezpieczenia transakcji, jeśli komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które jest w stanie podmienić w przeglądarce oglądaną przez użytkownika stronę, posiadacz rachunku prawdopodobnie nie będzie w stanie zweryfikować tego, czy jego środki zostaną przekazane zgodnie z jego zamiarem. Innymi słowy  w przypadku zainfekowania danego urządzenia, nie pozostaje nam już żadna linia obrony.

Co daje potwierdzanie transakcji przez SMS? Przede wszystkim to, że w wiadomości można otrzymać informacje o przesyłanej kwocie/tytule przelewu albo adresacie. Dzięki temu możesz szybko zareagować, jeśli tylko okaże się, że otrzymane dane są nieprawidłowe.

 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Artykuł pochodzi z Magazynu Akademickiego „Koncept” i został opublikowany w ramach projektu ekonomicznego „Przedsiębiorczy Żak”.

 


Dodał: Magazyn Akademicki Koncept