Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Nowy magazyn FM Logistic

2017-04-05 11:43:35
Nowy obiekt magazynowy na wschodnich przedmieściach Pragi jest dzisiaj domem dla najprawdopodobniej największej liczby zajączków wielkanocnych i łakoci świątecznych w Republice Czeskiej.

Magazyn wybudowała firma P3 na zasadach Build-to-Suit (BTS, projekt „szyty na miarę”). Obiekt dla FM Logistic, jednego z wieloletnich klientów P3, został przekazany do użytku w rekordowym tempie zaledwie 171 dni od rozpoczęcia budowy.

Nowoczesne oświetlenie i ekologiczna gospodarka wodami opadowymi

FM Logistic wynajmuje ponad 15.000 m2 powierzchni magazynowo-dystrybucyjnej na potrzeby swojego klienta, firmy Nestlé. Projekt odpowiada obecnemu trendowi w korporacjach związanemu ze strategicznie zlokalizowanymi parkami logistycznymi, zapewniającymi efekt synergii poprzez magazynowanie, dystrybucję i o ile jest to uzasadnione, sprzedaż w jednym miejscu.

Nowy magazyn firmy FM Logistic ma całkowitą powierzchnię 39.282 m2. Firma wykorzystuje ponad jedną trzecią magazynu na potrzeby przechowywania produktów spożywczych, przy czym wyroby czekoladowe i słodycze stanowią jedną trzecią, a kawa odpowiednio jedną czwartą asortymentu. Pozostałe towary to kaszki i płatki śniadaniowe oraz żywność dla niemowląt i inne produkty spożywcze. Magazyn zaprojektowano i zbudowano z myślą o magazynowaniu tego rodzaju produktów. W niektórych częściach obiektu możliwe jest utrzymywanie stałej temperatury 16°C.

- Koszty ogrzewania i chłodzenia ograniczono dzięki zastosowaniu paneli elewacyjnych o znacznej grubości oraz odpowiednio izolowanych stanowisk i ramp załadunkowo-rozładunkowych. Podobnie jak w pozostałych naszych nowych obiektach magazynowych, oświetlenie wewnętrzne zaprojektowano w nowoczesnej technologii LED (diodowej). Dzięki komfortowej wysokości przestrzeni pod zadaszeniem (12 m) zyskano dodatkową przestrzeń magazynową. Ponadto obiekt spełnia rygorystyczne wymagania ekologiczne, w tym związane z gospodarką wodami opadowymi. Dzięki innowacyjnemu systemowi odwadniającemu, woda z dachu i uzdatniona woda z parkingu są odprowadzane do zbiorników retencyjnych, po czym stopniowo wchłaniane do gruntu – powiedział Tomáš Míček, dyrektor P3 na Czechy, podsumowując zalety obiektu.

Magazyn zapewnia obszerną przestrzeń dla działań logistycznych oraz odpowiednio ponad 80 i 150 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych i osobowych.

Dodatkową korzyścią dla pracowników i gości jest lokalizacja kompleksu w odległości trzyminutowego spaceru od stacji kolejowej Mstětice, skąd regularnie odjeżdżają pociągi szybkobieżne do centrum Pragi, jak również do Kolina i do Kutnej Hory.

Bliżej klientów naszych klientów

Rosnąca liczba nowych klientów FM Logistic i rozszerzony zakres usług świadczonych obecnym klientom, spowodowała konieczność pozyskania przez firmę nowego budynku. Tylko w ramach samego obiektu P3 Praga D11, FM Logistic ładuje i rozładowuje 45 samochodów ciężarowych dziennie. Ogółem firma wysyła 24.000 palet miesięcznie. Nową powierzchnię magazynową FM Logistic zwiększono do 75.000 m2, z możliwością dalszego rozbudowywania.

FM Logistic stale analizuje potrzeby swoich klientów i dlatego wybrano lokalizację na wschodnich przedmieściach Pragi. Obecnie firma dysponuje strategicznie usytuowanymi obiektami zarówno we wschodniej jak i w zachodniej części czeskiej stolicy, znajdując się w ten sposób bliżej działalności detalicznej klientów. W szczególności w wypadku firmy Nestlé przeprowadzka we wschodnią część Pragi przyniosła znaczące obniżenie kosztów transportu.

- Otwarcie nowego obiektu we wschodniej części Pragi stanowi podkreślenie naszego partnerstwa strategicznego z Nestlé w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Republiką Czeską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Podobnie jak w wypadku pozostałych oddziałów, w obiekcie P3 Praga D11 zamierzamy prowadzić zróżnicowaną działalność pod względem obsługiwanych klientów jak i rodzajów usług, zajmując się magazynowaniem, transportem i paczkowaniem towarów oraz obsługą celną. Taki sposób działania umożliwia nam wykorzystanie efektu synergii związanej z zasobami technicznymi i ludzkimi – tłumaczy Štěpán Ladányi, dyrektor ds. sprzedaży FM Logistic.

Nowy obiekt magazynowy P3 Praga D11 powstawał w tempie znacznie powyżej średniej – 230 m2 dziennie. To umożliwiło przekazanie powierzchni do użytku pierwszemu klientowi po 171 dniach od rozpoczęcia budowy*. FM Logistic jest jednym z największych partnerów P3. Obiekty firmy znajdują się w pięciu parkach logistycznych P3 w Republice Czeskiej, Polsce i Rumunii, zajmując łączną powierzchnię ponad 80.000 m2. W ciągu najbliższych tygodni portfel firmy zostanie rozszerzony
o dodatkowych 7.200 m2 w polskim parku P3 Poznań. W Republice Czeskiej FM Logistic wynajmowała dotychczas powierzchnię jedynie w obiekcie P3 Praga D1.

Nowy kompleks magazynowo-dystrybucyjny w P3 Praga D11 to nie tylko kolejny etap rozwoju naszej współpracy, lecz także potwierdzenie, że P3 jest w stanie zapewnić najwyższy standard rozwiązań architektonicznych, najnowszych technologii i jakości prac budowlanych. Pomimo iż do nowego centrum dystrybucyjnego wprowadziliśmy się niedawno, wszystko działa tak, jak gdybyśmy przebywali w nim od roku – dodał Ladányi.

Klient firmy, Nestlé, jest zadowolony z wysokiego standardu ekologicznego nowego obiektu, który wykorzystywany jest na potrzeby magazynowania około 23.000 produktów z zakładów Zora Ołomuniec, Sfinx Holesov i innych fabryk w całej Europie, w tym słodyczy i produktów spożywczych, kawy i napojów, kaszek i płatków śniadaniowych, karmy dla zwierząt domowych, oraz żywności i odżywek dla niemowląt. Z magazynu PS Praga D11 produkty trafiają do klientów w całej Republice Czeskiej.

- Dzięki nowemu obiektowi magazynowemu nie tylko zyskaliśmy oszczędności i przestrzeń magazynową wyższej jakości. Dzięki strategicznemu położeniu ograniczamy o około 100 ton emisji dwutlenku węgla związanej z transportem do klientów – powiedział Stanislav Martínek, dyrektor ds. dostaw w Nestlé - Przeprowadzka do nowego obiektu magazynowego przebiegła sprawnie i nasi klienci nie odczuli zmiany – dodał.

P3 planuje dalszy rozwój w odpowiedzi na rosnącą popularność

Poza magazynem nr 1, który zajmuje FM Logistic, park logistyczny P3 Praga D11 obejmuje powierzchnię 5.000 m², którą wykorzystuje sieć LIDL, a także obszar nieco mniejszy (4.700 m2) wynajmowany tureckiej firmie logistycznej Ekol Logistics. Około 13.000 m2 dodatkowej powierzchni czeka na przyszłych klientów. Prognozy dla gospodarki lokalnej, dla obiektu P3 Praga D11 w szczególności, przewidują realizację kolejnych projektów dystrybucyjno-produkcyjnych do końca 2017 roku. Dalszy rozwój jest możliwy dzięki strategicznemu położeniu na przedmieściach Pragi w kierunku Czech północno-wschodnich i Polski z jednej strony, oraz odległości poniżej 8 km od dzielnicy handlowej Černý Most i położonego w pobliżu parku detalicznego P3 Praga Horní Počernice z drugiej. P3 Praga D11 stanie się jednym z najważniejszych nowoczesnych centrów logistycznych, oferującym jednocześnie dostępność i zakres usług. Optymalne warunki rozwoju potwierdził burmistrz miejscowości Zeleneč, Michael Husinec: „Dalszy rozwój obiektu P3 Praga D11 przyczyni się do stabilizacji gospodarki lokalnej. Partnerstwo z P3 zwiększy nasze możliwości w zakresie udogodnień i usług dla mieszkańców gminy."

* P3 rozpoczęła budowę 13 czerwca 2016 r. i oficjalnie zakończyła prace budowlane 1 grudnia 2016 r.

O FM Logistic

W ciągu 50 lat, firma FM Logistic stała się jednym z międzynarodowych liderów w dziedzinie magazynowania, transportu i pakowania. Jako niezależna i rodzinna grupa, jest uznawana za eksperta w obsłudze logistycznej klientów klientów z sektora dóbr konsumpcyjnych, środków czystościowych  i kosmetyków, artykułów przemysłowych oraz produktów ochrony zdrowia.

FM Logistic jest obecne na 3 kontynentach i w 5 strefach biznesowych (Europa Zachodnia, Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Azja i Ameryka Łacińska). Obecnie operator zatrudnia ponad 24 000 pracowników i osiąga 1,034 mld euro przychodów (z czego 63% jest realizowane w skali międzynarodowej). Grupa jest pionierem w zakresie przyszłościowych, skutecznych rozwiązań optymalizujących łańcuchy dostaw, autorem koncepcji, takich jak pooling (wspólne zarządzanie zasobami transportowymi i logistycznymi) i Collaborative Routing Centre (łączenie przepływu towarów wielu klientów i dostawców). We współpracy z producentami firma opracowała również innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w magazynach jutra, takie jak: AGV, drony, roboty, wykorzystanie Big Data etc. FM Logistic także aktywnie wspiera także start-upy, powstałe w duchu tzw. gospodarki współdzielenia, które mogą mieć wkład w rozwój  dziedzin takich jak magazynowanie i transport. Mając na względzie nowe wzorce konsumpcyjne, firma FM Logistic stworzyła i wdrożyła projekt  CityLogin, przyjazne dla środowiska rozwiązanie  dla tzw. ostatniej mili dla dostaw w Rzymie, Madrycie i Paryżu, a wkrótce także w Mediolanie, Warszawie i Moskwie.