Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Opłata recyklingowa za reklamówki w sklepach

2018-01-03 08:38:39
Nowy rok to również zmiany w przepisach prawnych. Jednym z nich jest wprowadzenie opłaty recyklingowej za sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego w sklepach.

Wraz z nadejściem nowego roku szykują się również zmiany dla osób które robią zakupy. Otóż z dniem pierwszego stycznia 2018 roku dostępne w sklepach reklamówki czy też popularnie zwane jednorazówki nie będą już w pełni darmowe. Wszystko za sprawą ustawy która weszła już w życie i nieodwołalnie likwiduje one darmowe reklamówki w sklepach.

Według rozporządzenia ministra środowiska od teraz opłata recyklingowa za zakup reklamówki ma wynieść 20 groszy. Według nowych wytycznych wszystkie lekkie torby z tworzywa sztucznego nie będą dostępne bez opłat w żadnym punkcie handlowym. Wszystkie te zmiany podyktowane są dostosowaniem polskich norm prawnych do tych panujących w innych państwach Unii Europejskiej. Jedynym wyjątkiem dostępnych za darmo reklamówek będą tak zwane zrywki których przeznaczeniem jest zapakowanie mięsa lub też ryb.

Zagłębiając się w rozporządzenie ministra możemy doczytać iż każdy przedsiębiorca prowadzący handel detaliczny czy też hurtowy w ramach którego klienci mają możliwość dostępu do lekkich torb zakupowych z tworzywa sztucznego będą musieli pobrać opłatę recyklingową od klienta który taką torbę chce zakupić. Ponadto opłata recyklingowa nie będzie pobierana wielokrotnie. Nie będzie więc opłat na drodze producent –sklep i sklep oraz klient.

Według wytycznych ministerstwa nowa opłata ma dotyczyć wszystkich lekkich toreb zakupowych wykonanych z tworzywa sztucznego których grubość nie przekracza 50 mikrometrów. Mowa zatem o torbach jakie najczęściej są spotykane przy kasach w wielu hipermarketach czy też dyskontach.

Opłata ta nie będzie dotyczyć lekkich toreb z tworzywa czyli takich o grubości mniejszej niż 15 mikrometrów jednak pod warunkiem iż będą one wykorzystywane ze względów higienicznych ewentualnie będzie się ich używać do pakowania mięs, ryb czy też warzyw.

Według dostępnej historii wprowadzenie podobnych regulacji w innych państwach takich jak Irlandia, Węgry czy Wielka Brytania przełożyło się w bardzo dużym stopniu na ograniczenie przez konsumentów używania toreb jednorazowych. Również polskie władze mają nadzieję, że i u nas przyniesie to podobne rezultaty, dzięki czemu mniej odpadów tego typu trafi na wysypiska a to przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszego środowiska.
Kategorie: Gospodarka
Regiony: mazowieckie
Dodał: Marcin Marcinski