Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Platforma SCFO uwolni kapitał obrotowy firm

2019-03-14 11:23:22
Mimo, że przedsiębiorcy starają się aktywnie przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach za usługi, przepływ gotówki między firmami nie jest wystarczająco sprawny, brak też efektywnych narzędzi zarządzania nadwyżkami finansowymi. Jakich rozwiązań poszukują przedstawiciele sektora MŚP?

Mimo, że przedsiębiorcy starają się aktywnie przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach za usługi, przepływ gotówki między firmami nie jest wystarczająco sprawny. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, nieposiadające wystarczającego zabezpieczenia finansowego i zależne od bieżących płatności, są narażone na długi. Jakich rozwiązań poszukują przedstawiciele sektora MŚP?

Opóźnienia płatności za faktury i usługi to największy problem niewielkich firm, finansowanych ze środków własnych. W październiku 2018 r. aż 28,5% firm zadeklarowało, że przez nieterminowe otrzymywanie płatności same zmuszone są na spłacanie zobowiązań po terminie. „Średnie opóźnienie płatności faktur w Polsce wynosi obecnie 62,5 dnia – to o 2 dni dłużej niż maksymalny, zgodny z obowiązującymi przepisami termin dla transakcji między przedsiębiorstwami” – mówi Robert Kozłowski z SCFO – „To pieniądze, których potencjału nikt nie wykorzystuje, zamknięte na lokatach lub depozytach o minimalnej opłacalności”.

Nieuregulowane na czas płatności to dla MŚP kolejne wyzwanie – nie tylko ze względów na własne opóźnienia, ale na wydatki związane ze skutkami i przeciwdziałaniem zatorom finansowym. Pochłaniają one przeciętnie 7% kosztów firm, choć – jak w przypadku 4,4% ankietowanych przedsiębiorstw – potrafią przekroczyć aż 30%.*

Dla małych i średnich przedsiębiorstw brak płynności finansowej jednego z klientów może spowodować efekt kuli śnieżnej i poważnie zachwiać bezpieczeństwem firmy. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie BIG InfoMonitor** aż 70,3% przedsiębiorców wskazało faktury od dostawców i kontrahentów jako płatności odkładane na później w przypadku ich kumulacji. Brak płynności finansowej nie tylko negatywnie wpływa na wizerunek firmy jako potencjalnie nierzetelnej. Aż co trzeci ankietowany przyznaje, że zatory znacznie ograniczają inwestowanie, a więc rozwój przedsiębiorstwa.

Mateusz Obuchowski, SCFO: „Brak płynności finansowej to poważna przeszkoda w prowadzeniu biznesu, nawet dla największych przedsiębiorstw. A przecież mają one wsparcie prawne i księgowe, którego często brakuje mniejszym firmom. W SCFO chcieliśmy podejść do problemów, z którymi od lat zmagają się firmy, w inny sposób. Oferujemy nowe rozwiązanie problemu płynności i stabilności finansowej jednocześnie umożliwiając najefektywniejsze zarządzanie gromadzonymi nadwyżkami w przedsiębiorstwie, wzmacniając współpracę między kontrahentami."

Rozwiązanie proponowane przez SCFO to układ dwustronny, wykluczający trzeci podmiot jak w przypadku faktoringu. Działanie Platformy SCFO opiera się na możliwości wyboru dowolnego nowego terminu płatności faktury przez dostawcę, rezygnując z niewielkiego procentu, dynamicznie obliczonego w zależności od ilości pozostałych dni. Wykorzystanie Platformy SCFO i automatyzacja procesu płatności, upraszcza go, niwelując etapy ustaleń, planowania i analizy, nierzadko niemożliwych dla mniejszych podmiotów współpracujących z dużymi partnerami. Dzięki zarządzaniu środkami z wykorzystaniem Platformy SCFO, płatnik zmaksymalizuje zysk dzięki wspomnianemu mechanizmowi Dynamicznego Dyskonta. Jest to nowy sposób zarządzania pieniędzmi firmy, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego.

 

* „Portfel należności polskich przedsiębiorców” oprac. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej, 2018 r.

** UBIG InfoMonitor, badanie „Skaner MSP, wśród mikro, małych i średnich firm” przeprowadzone przez KerallaReserach, 2018 r.

Kategorie: Finanse
Dodał: Lensomai Communication sp. z o.o.