Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Podstawowe zasady sportu żużlowego

2018-10-31 11:13:38
Czarny sport to dla was jedna wielka niewiadoma? Zachęcamy zatem do lektury naszego artykułu gdzie staramy się wyjaśnić podstawowe zasady rządzące tym sportem.
W naszym kraju żużel zdobył sobie na przestrzeni lat zagorzałe grono fanów, którzy znają wszystkie tajniki tego sportu. Wiele osób nie ma jednak zielonego pojęcia o tym jakie zasady rządzą tą dyscypliną. Postaramy się zatem rzucić nieco światła na zasady sportu żużlowego.

Zacznijmy od tego, że żużel to w największym skrócie sport polegający na wyścigach motocyklowych na owalnym torze. istnieje jednak wiele odmian tego sportu. Najstarszą jest tak zwany żużel klasyczny czyli dyscyplina mająca miejsce na torach o długości od 250 do 400 metrów na sypkiej nawierzchni. W niektórych krajach wyścigi odbywają się natomiast na nawierzchni trawiastej. istnieją też przypadku gdy zawody były rozgrywane na lodzie mowa tutaj o wyścigach w ZSRR ).

Sama nazwa żużlu czarny sport ) pochodzi z czasów gdy na torach stosowane były wyłącznie nawierzchnie żużlowe.

Przejdźmy teraz do podstawowych zasad tego sportu. W klasycznej odmianie tego sportu zawodnicy ścigają się na odcinku czterech okrążeń startując jednocześnie. W każdym wyścigu profesjonalnie nazywanym biegiem ) startuje maksymalnie sześciu zawodników. Same zawody żużlowe najczęściej odbywają się w formule indywidualnej lub też drużynowej.

O obsadzie danego biegu decyduje tabela biegowa. Zwycięski zawodnik zyskuje 3 punkty, ten który zajął drugie miejsce dwa punkty a miejsce trzecie premiowane jest jednym punktem. Ostatni zawodnik na miecie zwyczajnie punktów nie otrzymuje.

W przypadku zawodów indywidualnych zawodnicy na torze pojawiają się tylko pięć razy tak aby za każdym razem spotkać się z innymi zawodnikami. Czasami stosuje się jednak tabelę biegową która ma odpowiadać systemowi pucharowemu. Najsłabsi odpadają, a ci z lepszymi wynikami przechodzą do kolejnych rund.


To w wielkim skrócie podstawy rządzące zawodami żużlowymi. Jeżeli temat tego sportu zainteresował was to polecamy odwiedzenie portali takich jak - https://www.speedwaynews.pl/ które specjalizują sie relacjach z zawodów i agregacją aktualności związanych z tym sportem.
Kategorie: Sport
Regiony: mazowieckie
Tagi: sport, żużel
Dodał: Janina Zyndram