Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Polskie serwisy internetowe z bazami danych

2018-06-18 09:11:58
Początki serwisów z bazami danych w Internecie sięgają końca ubiegłego stulecia, a pierwsze tego typu serwisy obejmowały dane o nauce polskiej. Można było w nich znaleźć informacje o placówkach naukowo-badawczych, wyższych uczelniach, pracownikach naukowych oraz kalendaria przedsięwzięć i konferencji naukowych.

Wraz ze wzrostem popularności i upowszechnienia dostępu do sieci,  informacja internetowa objęła dane demograficzne, statystyczne, a także wszelkie inne, niezbędne do codziennego funkcjonowania użytkownika. Obecnie Internet jest podstawowym źródłem tej wiedzy.

Dane demograficzne

Informacje dotyczące ludności, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, można znaleźć w serwisie populationof.net. Jest on dwujęzyczny – dostępny w wersji po polsku i po angielsku. Zawiera dane demograficzne zarówno aktualne, jak i historyczne, ponadto prognozy dotyczące zaludnienia. Podzielony jest na podstrony, z których każda przypisana jest do innego kontynentu. W ramach podstron znajdują się zakładki państw. W ciągu zaledwie kilku minut można znaleźć informacje na temat dzietności, gęstości zaludnienia, średniej wieku, płci czy wskaźników migracji ludności. Dane przedstawione są dodatkowo w postaci wykresów – kolumnowych lub liniowych, do wyboru przez użytkownika.

Serwis jest bardzo prosty w obsłudze, dane są wiarygodne i pełne, a także na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu, jakiego wymagałoby poszukiwanie potrzebnych danych w oddzielnych źródłach. Nie jest przesadą stwierdzenie, że serwis ten to demografia świata w jednym miejscu.

Informacje pocztowe

Mimo powszechnego obecnie stosowania poczty elektronicznej we wszystkich dziedzinach życia, wciąż dość mocna jest pozycja korespondencji konwencjonalnej, przez niektórych nazywanej analogową. Nic też nie wskazuje, aby tradycyjna poczta straciła rację bytu; wszak wciąż przesyłamy paczki, oryginały dokumentów, ale także druki okazjonalne (np. zaproszenia) czy gotówkę. Dla potrzeb wszystkich, którzy korzystają z usług poczty, stworzony został serwis bliskapoczta.pl.

Zawiera on informacje o tym, gdzie znajdują się wszystkie placówki pocztowe w całej Polsce. Układ serwisu jest bardzo przejrzysty; dokonano podziału na województwa, te na gminy, a w zakładce poszczególnych gmin podane są adresy konkretnych urzędów pocztowych. Ponadto, po kliknięciu w adres placówki, wyświetla się mapa fragmentu planu miejscowości z jej położeniem, a także informacje o godzinach otwarcia i świadczonych usługach. Jest to ogromne udogodnienie, szczególnie dla użytkowników z małych miejscowości, gdzie placówki pocztowe bywają otwarte niekiedy tylko przez kilka godzin i nie we wszystkie dni robocze.

Baza kodów pocztowych

Jeszcze nie tak dawno trzeba było zaopatrzyć się w drukowaną książkę kodów, podobnie jak książkę telefoniczną. Poszukiwanie potrzebnego kodu było żmudne i czasochłonne, a odpowiedni kod pocztowy jest niezbędny dla prawidłowego i sprawnego dostarczenia przesyłki. Brak kodu lub podanie błędnego wiąże się z opóźnieniami lub nawet zaginięciem przesyłki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy miejscowości o identycznej nazwie jest kilka lub kilkanaście w kraju.

Serwis mapakodow.pl jest nowoczesną bazą, umożliwiającą w szybki i prosty sposób znalezienie właściwego kodu. Podzielony jest na województwa, te na powiaty – podobnie jak serwis bliskapoczta.pl. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy miejscowości, na mapie wyświetlają się wszystkie lokalizacje miejscowości o tej nazwie, co znacznie upraszcza szukanie kodu. Można również wyszukać kody pocztowe wprost na mapie, klikając w miejscowość.

Serwis zawiera kody wszystkich miejscowości w Polsce, a nawet niektórych za granicą.

 

Kategorie: Media, Usługi, StartUp
Regiony: Polska
Dodał: Katarzyna Zgorzelska