Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Ponad 10 mld PLN dla poszkodowanych Polaków

2019-06-28 13:18:19
Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała I kwartał bieżącego roku. Wyniki pokazują, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy, Towarzystwa Ubezpieczeniowe wypłaciły Polakom łącznie ponad 10,2 mld PLN odszkodowań. Według informacji PIU, co pół minuty, w naszym kraju jest naprawiana szkoda, którą pokrywają pieniądze z OC sprawcy.

Podmioty na rynku ubezpieczeń są dzielone na dwa działy. Pierwszy z nich obejmuje pięć grup, w tym między innymi ubezpieczenia na życie, polisy posagowe oraz wypadkowe i chorobowe. Drugi dział jest znacznie obszerniejszy i w jego skład wchodzi aż 18 grup różnych ubezpieczeń. Kilka z nich to polisy komunikacyjne, gwarancje ubezpieczeniowe, ubezpieczenia kredytu, polisy od szkód spowodowanych żywiołami oraz te od wypadku w pracy, choroby i wiele innych – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Każdy z dwóch działów osiągnął podobny kwartalny wynik wypłaconych odszkodowań na poziomie około 5,1 mld PLN.

W porównaniu do I kwartału 2018, Polacy wydali na ubezpieczenia na życie o 7,7%[1] mniej, z czego zostało im wypłacone w ramach świadczeń 5,1 mld PLN. – Jak widzimy po statystykach, ubezpieczenie na życie staje się coraz popularniejszym produktem wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z wszechstronności tego rozwiązania. Dzięki niemu możemy bowiem nie tylko ubezpieczyć siebie, swoje życie i rodzinę, ale także nasze zobowiązania takie jak np. kredyty. Z każdym rokiem standardy naszego życia się polepszają i chęć zabezpieczenia naszego majątku i bliskich przed przeciwnościami losu staje się coraz bardziej powszechnym trendem. Widać to we wzroście zapotrzebowania i ilość wykupionych ubezpieczeń. Polacy przestają ograniczać się tylko do komunikacyjnego OC i decydują się również na inne produkty, które oferuje branża ubezpieczeniowa – mówi Maciej Kuczwalski.

W przeciwieństwie do ubezpieczeń na życie, dział obejmujący m.in. polisy komunikacyjne, wypłacił w tym roku o prawie 1,5%[2] więcej świadczeń niż w tym samym okresie w 2018. Z informacji, które podaje Polska Izba Ubezpieczeń, Ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 300 tys. szkód, a poszkodowani otrzymali ponad 2,3 mld PLN, za same szkody z OC. – Łączna kwota jaka została przeznaczona na wypłacenie świadczeń kierowcom to 3,7 mld PLN, z czego szkody, które obejmowało autocasco to suma 1,4 mld PLN. Liczby związane z OC utrzymują się na stabilnym poziomie, jednak, jeśli chodzi o AC, to wykres ma zdecydowanie tendencje wzrostową. Pokazuje to nam, że Polacy stają się w coraz większym stopniu zapobiegliwi ubezpieczając się od potencjalnych szkód spowodowanych ich postepowaniem – dodaje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.[1] I kwartał 2018 – 5,7 mld PLN         I kwartał 2019 – 5,2 mld PLN

[2] I kwartał 2018 – 5,0 mld PLN         I kwartał 2019 – 5,1 mld PLN

Dodał: Unicorn Media