Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Portal rezerwacyjny Szallas.hu PLC wzmacnia swoją obecność na arenie międzynarodowej

2019-08-13 12:16:40
Finalizując szereg transakcji, węgierski internetowy portal rezerwacyjny Szallas.hu PLC zakończył proces przejęcia międzynarodowego serwisu do rezerwacji Utazok.hu oraz grupy Maiutazás.

Finalizując szereg transakcji o wysokiej wartości w regionie, węgierski internetowy portal rezerwacyjny Szallas.hu PLC zakończył proces przejęcia międzynarodowego serwisu do rezerwacji Utazok.hu oraz grupy Maiutazás. Po zakupie polskiej strony Spanie.pl, połączeniu się z HOTEL.CZ a.s. oraz wykupieniu części udziałów w Travelminit, w ciągu ostatnich dwóch lat Szallas.hu PLC stał się znaczącym graczem w regionie w sektorze rezerwacji noclegów online. Obecnie oferuje swoje usługi w sześciu krajach, a prawie połowa całkowitych przychodów firmy jest wynikiem międzynarodowej ekspansji. 

Szallas.hu PLC pomyślnie przejął dwa węgierskie internetowe portale rezerwacyjne: Utazok.hu LLC. i Maiutazás Group, oferujące rezerwacje w obniżonych cenach. Firma rozszerzyła również swoje portfolio o pakiety poprzez pozyskanie Pihipakk.hu. Maiutazas.hu zostanie z kolei zintegrowany z oddziałem podróży międzynarodowych. W 2018 r. Grupa Maiutazás osiągnęła obrót w wysokości 5,5 mln EUR, natomiast po połączeniu nowa grupa zyskała w sumie 27,8 mln EUR. 

Grupa Szallas.hu PLC zapewniła sobie międzynarodową pozycję dzięki trzem dużym transakcjom w ciągu ostatnich dwóch lat. Kupując polską stronę Spanie.pl, czeską HOTEL.CZ a.s. oraz część udziałów w rumuńskim Travelminit, węgierski internetowy portal rezerwacyjny aktualnie oferuje swoje usługi w Chorwacji, na Słowacji, w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech. 

– Dążymy do tego, aby do 2021 r. połowa naszych całkowitych przychodów pochodziła z zagranicy i liczymy na to, że staniemy się głównym graczem w regionie na internetowym rynku podróży – mówi József Szigetvári, dyrektor generalny Szallas.hu PLC. 

Pierwszym kamieniem milowym międzynarodowej ekspansji Szallas.hu PLC było przejęcie jednego z najstarszych graczy na rynku polskim – Spanie.pl. Dzięki sfinalizowaniu tej transakcji w 2017 r., ilość rezerwacji przez Shallas.hu PLC na polskim rynku potroiła się. W wyniku dynamicznego rozwoju w ubiegłych latach, w bazie znajduje się obecnie prawie 52 tys. ofert noclegowych, a stronę odwiedza 5 mln potencjalnych gości. W takim tempie osiągnięcie pozycji lidera na polskim rynku jest realnym, średnioterminowym celem. 

Kolejnym etapem międzynarodowego rozwoju Szallas.hu PLC było nabycie udziałów w rumuńskim Travelminit SRL, osiągającym wynik 30 tys. rezerwacji w minionym roku. Firma, która w 2018 r. zarządzała rezerwacjami o wartości 6 mln EUR, została wybrana przez Szallas.hu PLC ze względu na dynamiczny zespół i najszybsze tempo ekspansji w Rumunii. Krokiem milowym we współpracy pomiędzy Szallas.hu PLC a Travelminit jest transakcja gotówkowa i wymiana akcji. Wszystkie udziały zostaną wykupione przez węgierski portal rezerwacyjny w 2020 r. 

Z dniem 1 lipca 2019 r., w wyniku połączonej transakcji gotówkowej i wymiany akcji, Szallas.hu PLC stał się jedynym udziałowcem HOTEL.CZ a.s. Węgierski portal rezerwacyjny poinformował, że wzrost nieorganiczny w tym roku finansowany jest z inwestycji kapitałowych z PortfoLion VC, kredytów bankowych i wymiany akcji. 

– Naszą strategią na Szallas.hu PLC było stworzenie z lokalnego lidera, kluczowego gracza w regionie. Chcieliśmy osiągnąć to poprzez wzmocnienie jego organicznego wzrostu serią przejęć w regionie. Istotną część tego planu zrealizowaliśmy zawarciem ostatniej transakcji – twierdzi Tibor Győrbiró, Dyrektor Inwestycyjny PortfoLion. 

Przychody Szallas.hu PLC osiągnęły w ubiegłym roku około 13 mln EUR, a przychody HOTEL.CZ a.s. – 8,5 mln EUR. 

– Połączenie sił ma sens i jest korzystne dla obu stron, ponieważ daje nam możliwość wspólnego rozwoju w ramach większej grupy. Pozwala także oferować lepszy poziom usług naszym klientom i partnerom oraz stanowi szansę na zwiększenie ruchu turystycznego pomiędzy krajami w naszym regionie – komentuje Pavel Kotas, Przewodniczący Zarządu HOTEL.CZ a.s. 

 

O Grupie Szallas.hu PLC: 

Firma założona w 2008 r. uznana za największe internetowe biuro podróży na Węgrzech według ankiety przeprowadzonej w 2017 r. przez GKI Digital. Oferuje klientom opcje zakwaterowania w 175 krajach na 5 kontynentach, a także pomaga im znaleźć odpowiedni nocleg na podstawie 965 tysięcy niezależnych i zweryfikowanych opinii od klientów. Na Szallas.hu PLC zarejestrowanych jest ponad 1 mln użytkowników, a każdego miesiąca witrynę odwiedza prawie 2 miliony osób. 

Grupa Szallas.hu PLC w 2014 roku zajęła 1., a w 2015 roku 3. miejsce w konkursie „Deloitte Fast 50” – najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie. W 2016 roku firma została mianowana na Węgrzech „Narodowym Mistrzem” i otrzymała nagrodę „Ruban d'Honneur: The ELITE Award for Growth Strategy of the Year” w konkursie European Business Awards, w którym wzięło udział 32 tysiące firm. Szallas.hu PLC otrzymał także prestiżową nagrodę „Golden Effie Award” za kampanię „Węgrzy dookoła świata” w konkursie Effie Awards 2016, kładącym szczególny nacisk na efektywności działań. 

Grupa Szallas.hu PLC składa się z Szallasguru.hu, serwisu oferującego klientom pakiety zniżkowe, a także KonferenciaHotelek.hu, przeznaczonego przede wszystkim dla firm poszukujących miejsc na konferencje i imprezy. Oprócz pracy nad rozwojem na węgierskim rynku, Szallas.hu PLC z powodzeniem radzi sobie z ekspansją międzynarodową. Działalność Grupy Szallas.hu PLC w Polsce potroiła się w wyniku przejęcia i integracji Spanie.pl, polskiej firmy świadczącej usługi noclegowe online, założonej w 2002 r. Obecnie Spanie.pl jest jedną z dominujących firm na polskim rynku, z prawie 5 milionami użytkowników rocznie na swoich stronach. 

Kolejnym kamieniem milowym w historii ekspansji Szallas.hu PLC było przejęcie znaczącej części udziałów Travelminit International SRL – dynamicznie rozwijającej się rumuńskiej firmy, obsługującej ponad 30 tysięcy rezerwacji rocznie. Znaczącym osiągnięciem Grupy Szallas.hu PLC jest także niedawne przejęcie HOTEL.CZ a.s. – jednej z najbardziej liczących się i znanych internetowych firm turystycznych na czeskim rynku. 

O PortfoLion 

PortfoLion to firma venture capital i private equity z siedzibą w Budapeszcie, będąca częścią grupy OTP – jednej z największych grup bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie zarządza 5 funduszami o łącznej wartości przekraczającej 100 mln EUR. Portfolio firmy składa się zarówno z początkujących firm działających w obszarze technologii cyfrowej, jak również dużych firm, o bardziej dojrzałych, obiecujących modelach biznesowych i produktach. PortfoLion dąży do zapewnienia firmom stabilnego wsparcia finansowego i biznesowego, aby ułatwić im pomyślne wejście na rynek i ekspansję międzynarodową. Z funduszy zarządzanych przez PortfoLion w 2015 r. kupiony został serwis Szallas.hu PLC, zapewniając wsparcie i wiedzę fachową, które wraz z kierownictwem Szallas.hu PLC w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu firmy w regionie. 

Dodał: Walk PR