Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Prezes Sokołowa: Rok 2018 pokazał naszą siłę

2019-01-17 17:12:12
Rok 2018 był dla Sokołowa czasem wyzwań, sukcesów i wytężonej pracy. Firmie udało się zachować dynamiczny rozwój: wzrost o 6,6% przychodów ze sprzedaży rok do roku, zysk operacyjny wyższy o 27,9%. Niewątpliwym sukcesem było również sfinalizowanie przejęcia Grupy Gzella.

Sukcesy pomimo przeciwności

                Głównymi problemami były niestabilna sytuacja na rynku surowcowym oraz rozprzestrzeniający się wirus ASF. - Mimo wielu niekorzystnych uwarunkowań w polskiej branży mięsnej, możemy nazwać rok 2018 – rokiem sukcesu – mówi Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. - Niełatwe warunki na rynku krajowym i zagranicznym nie przeszkodziły nam w osiągnięciu satysfakcjonujących wyników. Utrzymaliśmy dynamiczny rozwój, co zaowocowało 6,6% wzrostem przychodów ze sprzedaży rok do roku i zyskiem operacyjnym lepszym o 27,9%. Umocniliśmy pozycję na rynku krajowym. Wprowadziliśmy do sprzedaży 56 nowych produktów – w tym rozszerzyliśmy ofertę produktów bezmięsnych o Hummusy Premium.

Wyroby Sokołowa obecne są na niemal 40 rynkach na całym świecie. Firma wysyła przekąski do USA, jest eksportowym liderem rynku produktów przetworzonych w Wielkiej Brytanii, jak również rozwija ofertę dla kanału HoReCa we Francji. Produkty Sokołowa są też obecne w takich państwach, jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Kongo, Liban czy Hongkong. Europa Zachodnia pokochała sokołowską wołowinę. W niektórych krajach dynamika sprzedaży elementów wołowych wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad 200%.

Gzella częścią Sokołowa

                Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń dla Grupy Sokołów w 2018 roku było przejęcie Grupy Gzella. Zakład produkcyjny Gzella, zlokalizowany w miejscowości Osie, był dla doskonałą inwestycją. - Dzięki naszemu know-how i relacjom biznesowym, jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał zakładu, którego obecne zdolności produkcyjne pozwalają na produkcję ponad 6000 ton wyrobów miesięcznie podkreśla Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. Gzella to również dobrze zorganizowana logistyka oraz sieć ponad 200 sklepów własnych. - Już teraz korzystamy z tego, oferując klientom Delikatesów Mięsnych Gzella produkty Sokołowa, a klientom Delikatesów Mięsnych Sokołów - Wędliny z Borów. Z wielką satysfakcją powitaliśmy Pracowników, którzy do nas dołączyli. Niemal 1300 osób, które pracują w spółkach należących do Grupy Gzella to znakomici fachowcy – dodaje Bogusław Miszczuk.

Pracownicy sercem Sokołowa

W minionym roku Sokołów po raz kolejny skupił się na pracownikach. - Rok 2018, tak trudny dla całej branży mięsnej, pokazał naszą siłę – mówi Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu w Sokołów S.A. - Wiedza i doświadczenie naszych pracowników pozwoliły nam zachować najwyższe standardy pracy i utrzymać dynamiczny rozwój firmy.

Firma wprowadziła szereg rozwiązań, narzędzi i programów, których celem jest rozwój osobisty i zawodowy pracowników. Sokołów wziął udział w międzynarodowym projekcie Graduate Programme, skierowanym do absolwentów szkół wyższych, którzy chcą rozpocząć karierę w Grupie Sokołów. W 2018 roku firma wdrożyła zasady przywództwa, a kontynuacją tej drogi jest rozpoczęcie zakrojonego na szeroką skalę projektu leadershipu nastawionego na nieustanny rozwój menadżerów na każdym szczeblu organizacyjnym. Zorganizowano szereg warsztatów z wykorzystaniem metodyki design-thinking w interdyscyplinarnych zespołach. Ponownie udostępniono Pracownikom platformę do szkoleń on-line.

                Podjęte działania znalazły odzwierciedlenie w wynikach badania satysfakcji, motywacji i zaangażowania Pracowników – Check 2018. Poziom satysfakcji i motywacji, jak również zaangażowania wzrósł w porównaniu do poprzedniego badania i jest dużo wyższy w odniesieniu do benchmarkingu rynku w tym zakresie.  Już drugi rok z rzędu Grupa Sokołów S.A. otrzymała prestiżowy tytuł „Solidnego Pracodawcy”. Wyróżnienie to jest dowodem skuteczności prowadzonej systematycznie od lat polityki personalnej, innowacyjnego podejścia oraz potwierdzeniem klarowności i rzetelności działania przedsiębiorstwa.

 

Rozwój i środowisko

                Sokołów modernizuje swoje zakłady produkcyjne. W ubiegłym roku przeznaczono na te działania ponad 118 mln złotych. Celem jest nie tylko zwiększanie mocy produkcyjnych, ale także optymalizacja w zakresie gospodarowania wodą i energią elektryczną, dzięki czemu ograniczony zostaje negatywny wpływ na środowisko. Wybudowana w Sokołowie Podlaskim kotłownia na gaz ziemny w zaledwie 2 lata pozwoliła ograniczyć emisję gazów o ponad 36 900 ton. Stopniowo przeprowadzane są termomodernizacje budynków we wszystkich zakładach produkcyjnych Grupy. Odzyskiwane jest ciepło z urządzeń produkcyjnych i systemów chłodniczych. Firma stara się coraz efektywniej gospodarować energią. Skutkiem tego jest m.in. wymiana tradycyjnego oświetlenia w zakładach na oświetlenie LEDowe.

Plany na kolejny rok

                - Rok 2018 postawił przed nami szczególnie wiele wyzwań. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że sprostaliśmy im z sukcesem – podsumowuje Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. - Część z tych trudności będzie nam z pewnością towarzyszyła również w nadchodzącym roku. Stabilna i mocna pozycja firmy oraz przede wszystkim potencjał, który tkwi w naszych Pracownikach, utwierdzają mnie w przekonaniu, że cele, które są przed nami zrealizujemy i utrzymamy dynamiczny rozwoju Grupy Sokołów. Zapewniam, iż nadal będziemy intensywnie pracować nad poszerzaniem asortymentu, tak, aby w pełni usatysfakcjonować naszych Klientów, dostarczając im na co dzień najwyższej jakości produkty.

Kategorie: Żywność, FMCG
Tagi: Sokołów