Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Przekształcenie działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

2018-07-30 16:14:04
Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż najbardziej popularna forma powadzenia działalności. Jej założenie jest szybkie i proste, księgowość uproszczona, a sam przedsiębiorca może korzystać z wielu ulg dla nowego podmiotu. Atrakcyjność tej formy prowadzenia biznesu zdaje się jednak przyćmiewać odpowiedzialność jaka ciąży na właścicielu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż najbardziej popularna forma powadzenia działalności. Jej założenie jest szybkie i proste, księgowość uproszczona, a sam przedsiębiorca może korzystać z wielu ulg dla nowego podmiotu. Atrakcyjność tej formy prowadzenia biznesu zdaje się jednak przyćmiewać odpowiedzialność jaka ciąży na właścicielu. Odpowiada on bowiem za zobowiązania swojej firmy całym swoim majątkiem. Ponadto w przypadku wystąpienia niekorzystnych zdarzeń losowych (takich jak trwała niezdolność do pracy czy wypadek ze skutkiem śmiertelnym) problematyczne staje się kontynuowanie działania firmy.

W wielu przypadkach opłacalne jest rozważenie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jakie są korzyści z przekształcenia:

Pierwszą niewątpliwą korzyścią jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnik spółki nie odpowiada bowiem za zobowiązania spółki. Ryzyko ekonomiczne ogranicza się do utraty majątku wniesionego do spółki.

Kolejną korzyścią jest stworzenie możliwości pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój działalności w drodze przyjęcia nowych wspólników i podwyższenia kapitału spółki. Choć samo przekształcenia dokonuje się wyłącznie w jednoosobowa spółkę kapitałową, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby potem do spółki dołączyli nowi udziałowcy.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest „lepsze postrzeganie” spółki kapitałowej niż działalności prowadzonej indywidualnie przez rynek i instytucje finansowe.

Kolejną korzyścią, której należy upatrywać ze strony najbliższych przedsiębiorcy jest możliwość łatwiejszego kontynuowania przez (...)

 Czytaj cały artykuł na: Przekształcenie działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

 

Link do strony www: www.uchman.pl
Uchman i Partnerzy sp. z o.o. Społka Doradztwa Podatkowego

 

Zajmujemy się doradztwem podatkowym dla biznesu. Łączymy wiedzę prawną i podatkową z wiedzą o zarządzaniu firmą, co daje nam możliwość realizacji skomplikowanych projektów interdyscyplinarnych takich jak ceny transferowe, czy restrukturyzacja biznesu.
Kategorie: Finanse, Usługi
Dodał: Uchman i Partnerzy sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego