Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Przemyślany romantyzm, czyli projekt oświetlenia ogrodu

2018-09-28 10:15:06
Każdy z nas ma w sobie nutkę romantyzmu i lubi otaczać się pięknymi ozdobami. Podstawą do stworzenia odpowiedniego nastroju jest oświetlenie. Najlepszy efekt świetlny otrzymamy w ogrodzie lub tarasie, gdzie półmrok zieleni ocieplony zostanie ciepłem światła unoszącego się z lampionów i światełek.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie świec, które wprowadzą odpowiedni klimat i stanowić mogą dodatkowe źródło ciepła w chłodne wieczory.

Zatem ile punktów świetlnych potrzebujemy, oraz jak je rozmieścić w ogrodzie? Tak naprawdę zależy jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jakie elementy znajdują się w twoim ogrodzie.

Oświetlenie roślinności

 

Przede wszystkim wykorzystaj roślinność. Drzewa to bardzo wdzięczne podłoże ulokowania wszelkiego rodzaju lampek, lamp czy lampionów. Luźno zwisając z gałęzi wprowadzają wakacyjny klimat niczym z kurortów nadmorskich. Samo ozdobienie drzew daje już spektakularny efekt. Do takiej aranżacji wystarczy dodać tylko delikatne elementy oświetlenia stolików ogrodowych, np. w postaci świec. Całość będzie wyglądać niezwykle romantycznie oraz relaksująco. Stylizacja ta doskonale spisze się podczas nieoficjalnych garden-party, które twoi goście zapamiętają na długo.

Oświetlenie LED również dobrze podkreśli i nada charakteru twoim roślinom. W szczególności dobrze wyglądają podświetlone od dołu oraz pod kątem. Nie zapominajmy w tym miejscu o odpowiednim oświetleniu trawnika. Zastosowane do tego celu lampy oraz punkty neonowe, powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie zawadzać podczas koszenia.

Jednak zaprojektowanie w ogrodu, którego wszystkie elementy stworzą jedną całość, nie należy do najłatwiejszych. Warto tą pracę zlecić specjalistom. My polecamy domek-ogrodnika, który wykona projekt ogrodu dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz ukształtowania terenu.

Podjazdy i ścieżki

 

Jeśli decydujemy się na oświetlenie ogrodu, przede wszystkim nie zapominajmy o podkreśleniu ścieżek oraz podjazdów, jak również schodów czy tarasów. W tym przypadku dobrze sprawdza się fotokomórki, włączające się pod wpływem ruchu. Pozwalają zaoszczędzić energię, oświetlając przejście tylko w chwili gdy widoczność jest potrzebna.

Oświetlenie ogrodu – kwestia bezpieczeństwa

 

W przypadku oświetlenia ogrodu szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane zabezpieczenia w instalacji. Wartość bezpieczeństwa wyznaczany jest na podstawie wskaźnika IP. Wskazuje on jak duża jest odporność instalacji świetlnej na kurz i wilgoć. Przede wszystkim IP opraw zewnętrznych powinny wynosić 44. Zaś przy oświetleniu przeznaczonym do montażu pod wodą, IP winno wahać się między 67 a 68.

 Źródło: domowetrendy.pl

Kategorie: Ogród, Dom
Dodał: Joanna Kowal