Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Rejestracja Dawców szpiku z Fundacją DKMS w Silesia City Center

2019-03-28 13:26:57
W dniach 30-31 marca w Silesia City Center odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. W dniach 30-31 marca w Silesia City Center odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS.

W ostatni weekend marca w godzinach 10:00-21:00 będzie można wesprzeć walkę z nowotworami krwi. Akcja rejestracji potencjalnych Dawców w bazie Fundacji DKMS w Silesia City Center odbędzie się pod hasłem „Adam i Inni liczą na Twoją pomoc!".

Adam ma 33 lata i mieszka w Piekarach Śląskich, gdzie wychowuje 3-letniego syna. Jego największą pasją jest motoryzacja, którą łączył z życiem zawodowym - był zawodowym kierowcą. Był, dopóki nie usłyszał diagnozy - chłoniak Burkitta, złośliwy nowotwór należący do grupy nieziarnicznych. Choroba zmieniła to, jak teraz patrzę na życie – zdrowie jest najważniejsze. Dla wielu z nas problem z nowotworem krwi jest czymś tak abstrakcyjnym, że nie myślimy o tym na co dzień. Chciałbym zmotywować ludzi, aby zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy szpiku. Ta decyzja może mieć wpływ na powrót do normalnego życia osób cierpiących na nowotwory krwi – mówi Adam.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku lub komórek macierzystych odbędzie się w dniach 30-31 marca w godzinach 10:00-21:00 na Placu Zimowym w Silesia City Center.

 

 


Kategorie: Uroda i zdrowie
Regiony: śląskie
Dodał: PR Inspiration