Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Rodzaje opakowań przyjaznych dla środowiska

2018-08-13 08:40:28
Stan naszego środowiska naturalnego pogarsza się z roku na rok. Jeżeli zatem zależy nam na naszej planecie to warto postarać się zadbać o jej stan. Można tego dokonać poprzez świadomy wybór opakowań produktów które kupujemy. W tym artykule przedstawimy zatem rodzaje opakowań przyjaznych dla środowiska.

Codziennie dokonujemy zakupu różnego rodzaju produktów. Większość z nich to towary które w ten lub inny sposób zostały zapakowane. Ich opakowanie ma mieć charakter marketingowy lub też zwyczajnie chronic towar w trakcie transortu. Przez ten fakt iż każdy produkt posiada jakieś opakowanie cały czas zwiększa się też ilość śmieci jakie jako konsumenci produkujemy. Chcąc zadbać o środowisko natrualne powinniśmy więc wybierać produkty które znajdują się w opakowaniach które będzie można wykorzystać ponownie. W tym artykule zastanowimy się zatem które opakowania są przyjazne dla środowiska i dlaczego warto je wbyrać.

Pierwszym z materiałów który jak najbardziej nadaje się do wielokrotnego wykorzystania to szkło. Jest to jak do tej pory jeden z najbardziej ekologicznych rodzajów opakowań, gdyż szkło można wykorzystywać niemal niezliczoną ilość razy. Samo szkło rozkłada się dość długo ale jednoczesnie nie zanieczyszcza gleby. Dodatkową zaletą szkła jest fakt, iż produkty w nim przechowywane pozbawione zostaną szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogły by być wytwarzane przez plastik.

Innym populranym rodzajem opakowań są butelki typu PET. Mają one wiele zalet ale posiadają też jedną wielką wadę. Są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Plastikowych butelek nie powinno się używać więcej niż raz, gdyż ten rodzaj plastiku nie może być powtórnie napełniany wodą lub też poddawany działaniu wyższych temperatur. Same butelki PET rozkładają się niezwykle długo i stanowią z tego względu jeden z większych problemów dla naszego środowiska naturalnego.

Kolejnym rodzajem opakowań są pudełka i opakowania kartonowe. Tego rodzaju opakowania wykonane z kartonu, papieru czy też tektury mogą zostać zaprojekotwane w sposób kótry umozliwi ich wielokrotne wykorzystanie. Istotna jest tutaj odpowiednia ich segregacja. Stanowią znakomity sposób na pakowanie produktów spożywczych jak i tych niespożywczych. Mają co prawa swoje wady gdyż w całkowicie biodegradowalnej formie nie można ich wykorzystać do pakowania produktów płynnych.

Ostatnim wartym omówienia rodzajem opakowań są te z bioplastiku. Mowa tutaj o opakowaniach które wytworzone zostały z surowców roślinnych ale mają te same cechy charakterystyczne co opakownia plastikowe. Bioplastik sam w sobie jest w pełni degradowalny co stanowi jego główny atut.

Kategorie: Zakupy
Regiony: mazowieckie
Dodał: Marcin Marcinski