Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Rodzinna wyprawa wakacyjna: 5 wskazówek by lot stał się przyjemny

2018-07-26 14:48:18
Współczesne problemy branży lotniczej stały się nieodłącznym elementem większości podróży samolotem – analiza Eurocontrol (Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) pokazuje, że w 2017 r. 44% lotów europejskich było opóźnionych.

 

Podczas gdy dorośli walczą z nudą dzięki kawie, smartfonom lub innym urządzeniom elektronicznym, dzieci i maluchy zmagają się z nieuniknionym zmęczeniem. Ale podróżowanie z dziećmi nie musi być trudne! Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą uratować Cię od męczącego spacerowania z maluchami wzdłuż korytarza samolotu.

1. Dokumenty.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, akt urodzenia dziecka nie jest uznawany w Unii Europejskiej za dokument tożsamości w trakcie podróży. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Unii Europejskiej, oprócz ważnego paszportu lub dowodu osobistego każde dziecko, które podróżuje samo, z jednym rodzicem lub z dorosłymi, którzy nie są jego opiekunami prawnymi, może potrzebować dodatkowego dokumentu podpisanego przez obydwoje rodziców, drugiego rodzica lub opiekunów prawnych, w którym wyrażą oni zgodę na jego podróż. Akt urodzenia dziecka (najlepiej przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego) może być przydatny w przypadku, gdy nazwisko małego pasażera nie jest takie samo, jak przynajmniej jednego z rodziców.

2. Podróż.

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją rodzice podczas lotu, jest sprawienie, by ich dziecko siedziało spokojnie przez całą podróż. Zamiast szukać zabawek lub przekąsek w przejeżdżającym wózku obsługi samolotu, weź ze sobą własne. Zabierz ulubione smakołyki, książeczki do kolorowania, kredki i nie zapomnij zainstalować gier lub kreskówek na tablecie lub telefonie, ponieważ te urządzenia świetnie się sprawdzają podczas podróżowania z dziećmi. Zabawki takie jak plastikowe pistolety, miecze i inne przedmioty, mogą wzbudzić podejrzenie służb bezpieczeństwa na lotnisku, zostaw więc je w domu.

Warto pamiętać, że płyny muszą być przewożone w pojemnikach o objętości nie przekraczającej 100 ml. Istnieją jednak wyjątki dotyczące żywności i mleka dla dziecka – weź ich tyle, ile potrzebujesz. Rodzice mogą mieć w bagażu podręcznym np. mleko matki, mleko modyfikowane, mleko krowie i żywność dla niemowląt. Pakuj posiłki, które można łatwo otworzyć i nie brudzą.

Polityka dotycząca wózków dziecięcych różni się w zależności od linii lotniczych, ale w większości przypadków pojazd szkraba można przekazać personelowi linii lotniczej lub lotniska tuż przy wejściu do samolotu. Po wylądowaniu wózek zazwyczaj czeka na małego pasażera przy drzwiach samolotu – na niektórych lotniskach należy go jednak odebrać w innym miejscu np. stanowisku bagażu ponadwymiarowego.

3. Bilety.

Polityka w zakresie przewozu rodzin z dziećmi różni się w zależności od linii lotniczej. Chodzi tu o zasady określające cenę biletów, limity wiekowe i bagażu dla dzieci. Niektórzy przewoźnicy pozwalają dzieciom w wieku od 8 dni do 24 miesięcy podróżować bezpłatnie, pod warunkiem, że znajdują się na kolanach osoby dorosłej. Można zapłacić za dodatkowe miejsce, ale wtedy mały pasażer powinien wygodnie podróżować w foteliku dziecięcym lub foteliku samochodowym, który został dopuszczony do użytku w samolocie. Zamiast bezpłatnego biletu niektóre linie lotnicze oferują zniżki dla dzieci.

4. Lot.

Lot ma trzy fazy: start, faktyczny lot i lądowanie. Zwykle pierwsza i trzecia część lotu są najgorzej znoszone przez dzieci, które nie potrafią poradzić sobie ze zmianą ciśnienia w uszach. Maluchom można wtedy podać butelkę z napojem, a dzieciom powyżej 3 roku życia – cukierki do żucia. Podróżując z dziećmi trudno przewidzieć, co wydarzy się na pokładzie. Warto wtedy pamiętać, że w toaletach są przewijaki, a personel pokładowy zawsze służy pomocą.

Niestety czasami lot bywa opóźniony, a pasażerowie znajdują się już na pokładzie. Dane Eurocontrol pokazują, że w 2017 r. 87% lotów największych linii lotniczych w Unii Europejskiej było opóźnionych jeszcze przed odlotem. Gdy lot jest opóźniony o więcej niż 2 godziny, wszyscy pasażerowie powinni otrzymywać napoje, posiłki i dostęp do Internetu.

5. Miejsca w samolocie.

Chociaż zasady dotyczące miejsc siedzących dla rodzin różnią się w zależności od linii lotniczych, wszystkie powinny być zgodne z zaleceniami Urzędu Lotnictwa Cywilnego danego kraju, który w przypadku Wielkiej Brytanii określa, że dzieci powinny mieć miejsca siedzące w pobliżu rodziców. Wybierając miejsca staraj się zarezerwować te z dala od toalet i kuchni, ponieważ tworzące się kolejki, przygotowywanie posiłków i ekspres do kawy mogą utrudnić dziecku spanie na pokładzie.

– Podróżowanie z dziećmi może budzić pewne obawy i być męczące, ale dobre zaplanowanie wyprawy pomoże przetrwać napady złości malucha i trudne do przewidzenia zakłócenia lotów. Polecamy także zapoznanie się z polityką linii lotniczych w zakresie przewozu rodzin z dziećmi i prawami pasażerów linii lotniczych, których znajomość może okazać się niezbędna w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Warto pamiętać, że prawo UE chroni każdego członka rodziny, który podróżuje samolotem. Dotyczy to także małych dzieci mówi Marius Stonkus, prezes Skycop, firmy pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Kategorie: Turystyka, Transport
Dodał: Multi Comm