Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Różnorodna, aromatyczna i bogata – kuchnia polska

2017-10-10 15:16:30
Kuchnia polska to przede wszystkim różnorodność. Przez stulecia kształtowana była przez wpływy wschodnie, niemieckie, francuskie i żydowskie. Istnieje kilka flagowych potraw, które są jej znakiem rozpoznawczym: pierogi, gołąbki, kotlet schabowy i rosół. Jednak największa siła drzemie w potrawach regionalnych.

Kuchnia polska to przede wszystkim różnorodność. Przez stulecia kształtowana była przez wpływy wschodnie, niemieckie, francuskie i żydowskie. Istnieje kilka flagowych potraw, które są jej znakiem rozpoznawczym: pierogi, gołąbki, kotlet schabowy i rosół. Jednak największa siła drzemie w potrawach regionalnych.

  

Mazowsze czerpie z tradycji kuchni staropolskiej, a ze względu na lokalizację stolicy kraju widać tu też wpływy kuchni światowych i obecność orientalnych przypraw. Tradycyjną potrawą regionu jest kaczka pieczona z jabłkami, ale znajdziemy tu też takie przysmaki jak flaki po warszawsku i rejbak kurpiowski – zapiekankę ziemniaczaną ze słoniną, cebulą i kaszą manną.

 

Kultura śląska ma wielonarodowościowy charakter – przez wieki mieszała się i pozostawała pod wpływami Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Ma to swoje odzwierciedlenie również w kuchni – to różnorodność bardzo sycących dań. Niezmiennie najpopularniejsze są tu kluski śląskie, rolady wołowe i modra kapusta – gotowana i zasmażana czerwona kapusta z boczkiem i cebulą.

 

Małopolska słynie z dań kuchni galicyjskiej – tradycyjnej dla dawnych regionów wchodzących w skład austro-węgierskiego kraju koronnego Galicji. Popularne są tutaj jajka po wiedeńsku, paprykarze, sznycle, ale też barszcz ukraiński i karp po żydowsku. Słodkim wyróżnikiem jest sernik krakowski – na kruchym cieście i z rodzynkami. Kuchnię małopolską współtworzą potrawy podhalańskie – kwaśnica na żeberkach, oscypki i moskole – racuchy z ziemniakami na maślance.

 

Podlasie słynie z potraw ziemniaczanych: kartaczy, babek i kiszek. Pysznym i widowiskowym symbolem Podlasia jest sękacz – wielowarstwowe ciasto pieczone na rożnie, które po przekrojeniu przypomina roczne sęki pnia drzewa.

 

Warmia i Mazury to mieszanka smaków polskich i niemieckich. Charakterystyczne są tutaj potrawy z kapustą, słoniną, kiełbasą, śmietaną i masłem. To także królestwo ryb – wędzonych, smażonych i pieczonych.

 

Kaszubowie tworzą kuchnię prostą, która czerpią garściami z darów natury, a zwłaszcza z bogactwa Bałtyku. Króluje tu śledź przyrządzany na kilka sposobów, m.in. po kaszubsku, w occie i smażony. Do potraw rybnych podaje się warzywa – ziemniaki, marchew i brukiew.

 

Wielkopolska jest jednym z największych i najbardziej dostatnich regionów. Zawsze dominowały tu rozwinięte hodowle, dlatego w kuchni wielkopolskiej dominuje mięso: wieprzowina, wołowina i drób. Widać tu również wpływ kuchni pruskiej z pyrami - czyli ziemniakami - na czele.

 

Kuchnia polska nie jest może tak znana jak francuska, jednak nie sposób jej odmówić bogactwa aromatów i smaków – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Widać w niej wpływy rosyjskie, niemieckie, austriackie, ukraińskie, żydowskie, francuskie i litewskie, które w znakomity sposób wplatają się w naszą rodzimą tradycję kulinarną – dodaje.

 

Różnorodność potraw regionalnych jest ogromna. To właśnie one tworzą polską kuchnię i są jej znakiem rozpoznawczym.

 

 

Miesięcznik „Kuchnia” to poradnik zarówno dla smakoszy i poszukiwaczy kulinarnych inspiracji, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem. Każdy numer to garść ciekawych informacji na temat sezonowych produktów oraz przepisy sprawdzone przez redakcję, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników smacznego jedzenia. W „Kuchni” można znaleźć również reportaże z podróży kulinarnych, felietony znanych autorów oraz artykuły o ludziach z pasją.

Kategorie: Żywność
Dodał: Neuron