Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Rozwód z adwokatem czy bez?

2019-07-05 10:06:12
Czy rozwodząc się potrzebujemy adwokata? W życiu nie zawsze z mężem/żoną udaje nam się zostać "aż do śmierci". Tak bywa. Gdy zdecydujemy się na ten ostateczny krok i skierujemy pozew rozwodowy do sądu, zazwyczaj zadajemy sobie pytanie czy potrzebujemy adwokata?

Sprawa rozwodowa to duży stres, kończy się pewien etap naszego życia, ponad to nie zawsze rozstajemy się w zgodzie. Ale przecież adwokat kojarzy się z dużymi kosztami, a rozwód i tak wiąże się z ciągłymi wydatkami - założenie sprawy, ewentualne alimenty, podział majątku. Czy warto pokusić się o taki luksus, czy może to nie jest kwestia wyboru, a raczej racjonalności?

Czy możemy wziąć rozwód bez adwokata?

 

Oczywiście jeżeli tak postanowimy rozwód możemy brać bez ustawowego pełnomocnika (adwokata). Musimy wówczas pamiętać, że niezbędne jest abyśmy stosowali się do wymogów proceduralnych wynikających z przepisów prawa. Pisma procesowe, wnioski, terminy, wypowiedzi na sali rozpraw, przesłuchania świadków muszą mieścić się w odpowiednich normach. Niedostosowanie się do wymagań często rodzi negatywne konsekwencje. Istotnym jest też, że gdy sami reprezentujemy siebie przed sądem, nie możemy liczyć na łagodniejsze traktowanie przez sędziego czy urzędników sądowych, gdyż co do zasady muszą być oni bezstronni i nie mogą udzielać nam porad. 

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad pomocą adwokata?

 

Jeżeli mamy problem ze zrozumieniem języka urzędowego, nie potrafimy napisać pozwu, emocje nie pozwalają nam chłodno oceniać sytuacji, a wystąpienia publiczne nas paraliżują, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty. Rozwód to poważna decyzja, a przeprowadzony bez pomocy może okazać się jeszcze większym obciążeniem. Jeżeli druga strona korzysta z pomocy adwokata to kolejny powód, aby nie wybierać się do sądu bez fachowego wsparcia. Pamiętajmy, że adwokat jest specjalistą, zna procedury i przepisy, bo zajmuje się tym na co dzień. Gdy czujemy, że nasz współmałżonek nie będzie uczciwie podchodził do procesu, potrzebujemy rozwiązania spraw związanych z opieką nad dzieckiem/dziećmi i jasnej oceny sytuacji prawnej, nie wahajmy się korzystać z usług Adwokat Rzeszów. Każda sprawa rozwodowa jest inna, bo przez lata wspólnego życia wykształciły się różne sytuacje. Duża różnica w zarobkach małżonków lub choroby, szczególnie psychiczne też nie są łatwym tematem podczas rozpraw sądowych. Adwokaci umieją jednak poprowadzić każdą sprawę, z uwagi na doświadczenie. Gdy chcemy się dobrze rozwieść, zastanówmy się czy stać nas na to, żeby nie korzystać z usług adwokata. 

 

Kategorie: Finanse, Usługi
Regiony: Polska
Dodał: Jarosław Tajchman