Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Ryzyko kryptowalut

2018-07-11 16:37:38
Orędownicy kryptowalut chwalą je za pozorną elastyczność, anonimowość i możliwość szybkiego zarobku. Należy jednak pamiętać, że oprócz tych cech, nabywanie kryptowalut wiąże się z poważnym ryzykiem utraty zainwestowanych środków.

Kryptowaluta oprócz swojej niematerialnej formy charakteryzuje się brakiem jednego emitenta i instytucji centralnej, która sprawowałaby kontrolę nad jej obiegiem. W związku z tym przy wahaniach kursów nie można liczyć na działania stabilizacyjne ze strony poszczególnych państw, czy też ewentualną pomoc dla dysponentów „waluty” wirtualnej z środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który pomaga finansować straty konsumentów w przypadku utraty płynności przez tradycyjne instytucje finansowe: banki lub SKOKi.

Na co uważać?

Podmioty oferujące kryptowaluty nie muszą zachowywać tak restrykcyjnych norm w prowadzeniu działalności jak banki ani posiadać licencji. Nie jest więc łatwo zweryfikować ich realną wypłacalność. Niekiedy nie wiadomo nawet kto jest odpowiedzialny za funkcjonowanie kryptowalutowych giełd obracających olbrzymimi pieniędzmi. Z racji tego, że to wciąż nowa branża, tym trudniej jest przewidzieć zachowania rynku.

 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. 

Dodał: Magazyn Akademicki Koncept