Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Sezon ogrodniczy rozpoczęty - co na początek?

2016-04-25 12:53:08
Nareszcie wiosna. Czekaliśmy na nią długo, tęsknie wypatrując zza śnieżnych zasp. Przyszła, a wraz z nią całe mnóstwo ogrodniczych obowiązków. Podobnie, jak sprzątamy dom po zimie, tak samo musimy posprzątać nasz ogród. Jak się do tego zabrać?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zadbajmy o to, by nasze trawniki mogły oddychać. Powinniśmy usunąć suche pozostałości po minionym sezonie, utrudniają one bowiem swobodną wymianę gazową trawy. Musimy też zaopiekować się naszymi drzewkami i krzewami. Wiosną wymagają one podcięcia, oczywiście zgodnie z terminami wyznaczonymi przez kalendarz cięć. Pamiętajmy, by trzymać się go skrupulatnie, w przeciwnym przypadku bowiem możemy drzewku bardziej zaszkodzić niż pomóc. Kolejną ważną zasadą jest fakt, że drzewa nie znoszę podcinania podczas upałów. Owszem, słoneczne promienie wpływają na nie bardzo pozytywnie, upały jednak zdecydowanie nie. Idealną porą będzie suchy dzień pełen słońca. Istotna jest odpowiednia technika cięcia przy użyciu właściwych narzędzi. Nie chodzi przecież o skrócenie rośliny, a o podcięcie w celu stymulacji jej wzrostu i rozwoju. Jeżeli nie bardzo potrafimy samodzielnie podciąć drzewek, na pomoc przychodzą nam usługi ogrodnicze, z których możemy skorzystać, jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące pielęgnacji ogrodu.

Nawożenie

Nie unikajmy nawożenia. To, że użyjemy nawozu, nie oznacza, że nasze rośliny nie są już naturalne. Nawozy zawierają wiele substancji, których często w naturalnych warunkach, na naszych glebach, roślina nie byłaby w stanie samodzielnie pozyskać. Nawożenie sprzyja zdrowemu rozwojowi i szybkiego, ale zrównoważonemu wzrostowi. Warto zastosować odpowiedni nawóz, zwłaszcza, że gleby w Polsce raczej rzadko są bogate w substancje odżywcze, często rośliny potrzebują odpowiedniego "wspomagacza". Wiosna to czas wysiewu roślin. Jeżeli mamy w planie uprawę warzyw, nie zapomnijmy skopać grządek i spulchnić ziemi, zanim je wysiejemy. Pozwoli to na odpowiedni poziom wilgoci i łatwiejszą wymianę gazową roślin.

A co z wyglądem?

Projektowanie ogrodów to kwestia idealna na wiosenny czas, czas zmian i nowych rozwiązań. To właśnie teraz możemy zmienić wygląd naszego ogrodu tak, by stał się ogrodem z naszych marzeń. Wystarczy tylko trochę wyobraźni i chęci. Wiosną możemy odmienić wszystko i wszystko zacząć od nowa.

Kategorie: Ogród, Dom, Usługi
Dodał: Specgarden