Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Smart osiedla - przyszłość czy już teraźniejszość?

2017-06-09 16:57:04
Smart – mieszkania stały się synonimem XXI wieku i coraz częściej możemy dostrzec je w naszym sąsiedztwie. Jeszcze w tym roku na warszawskim Ursusie rozpocznie się budowa takiej właśnie inteligentnej inwestycji mieszkaniowej NextUrsus.

Rozwój nowych technologii to nie tylko Internet i urządzenia mobilne. Miasta, w których żyjemy także przechodzą swoistą metamorfozę. Osiedla smart, bo o nich mowa, to trend w budowie mieszkań i miast. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w projektowaniu i wyposażeniu stają się one dosłownie inteligentne. Nad Wisłą, a dokładniej na warszawskim Ursusie w najbliższej przyszłości zostanie wybudowane osiedle NextUrsus, którego wyróżnikiem będą „smart” rozwiązania. Deweloper oprócz ergonomicznej zabudowy mieszkaniowej, w której łącznie znajdzie się 1500 mieszkań, zaplanował nowoczesne rozwiązania technologiczne i ekologiczne (panele fotowoltaiczne). O tym, jak będzie wyglądać taka inwestycja, opowiada Adam Dąbkowskim, Dyrektor Generalny w Nexity Polska.

Jakie „inteligentne” rozwiązania będą dostępne w mieszkaniach smart – osiedla?

Przez ostatnie lata zmieniło się podejście do budownictwa mieszkaniowego. Aktualnie przyjazne osiedla, to takie, które nie są postrzegane jedynie, jako sypialnie, lecz również, jako dobre miejsce do życia. To jeden z podstawowych elementów smart mieszkania - atrakcyjnego i użytecznego. Inteligentne mieszkanie powinno poprawiać jakość naszego życia i ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie. W inwestycji NextUrsus zamierzamy zrealizować koncepcję smart na kilku płaszczyznach.

a)    Smart Home – w standardzie mieszkania zapewnione będzie bezprzewodowe sterowanie różnymi elementami wyposażenia. Zdalne sterowanie oświetleniem, regulacja temperatury, informowanie o wycieku wody czy nieproszonych gościach, to tylko niektóre funkcjonalności tego systemu. Właściciel dzięki temu może czerpać wymierne korzyści, oszczędzając energię elektryczną oraz obniżając koszty ogrzewania mieszkania. Dzięki systemowi możemy będąc poza domem zmniejszyć temperaturę panującą w mieszkaniu, a krótko przed powrotem pierwszych domowników powrócić do temperatury wyjściowej. Taka regulacja pozwala wygenerować oszczędności w rachunkach sięgające nawet 30% miesięcznych opłat.

b)   Ergonomia projektów mieszkaniowych – w NextUrsus, tak jak we wszystkich naszych inwestycjach, stawiamy na przemyślany i funkcjonalny rozkład mieszkań. Pozwoli on na indywidualne zaaranżowanie wnętrza przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, którą możemy w każdej chwili przearanżować. W naszych projektach unikamy tzw. pustych metraży, czyli mieszkań pozornie dużych, ale mało ustawnych. Przykład takiego niefunkcjonalnego wnętrza to słynne już mieszkania „elki” lub „pistolety”, w których powierzchnia korytarza, zajmuje niekiedy nawet 1/5 całego lokalu, a przy tym zazwyczaj jest nieustawna. Ergonomia to nie tylko mieszkanie, ale też całe otoczenie osiedla i przestrzenie wspólne. Staramy się sprostać różnym potrzebom mieszkańców, dlatego na terenie naszych inwestycji można znaleźć m.in. place zabaw, plac do gry w boule, strefę fitness,
a w NextUrsus chcemy zapewnić mieszkańcom dostęp do ławek ładujących dla urządzeń mobilnych.

c)  Ekologia - ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym nie należą do najtańszych. Szacuje się, że w puli inwestycji deweloperskich tego typu realizacje to 15 procent wszystkich projektów, zlokalizowanych w dużych aglomeracjach. Dążymy do tego, by nasze osiedla nie odbiegały w żaden sposób od standardów europejskich. Dlatego w NextUrsus stawiamy na fotowoltaikę. Będzie to osiedle mieszkaniowe z energooszczędnym udogodnieniem w postaci paneli fotowoltaicznych. Ta technologia to wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zmniejsza wydatki, np. za energie elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna pozwala generować prąd elektryczny z energii słonecznej. Głównym elementem mechanizmu są panele fotowoltaiczne, które tworzą baterii słoneczne. Najczęściej instaluje się je na południowej części dachów budynków, która jest najbardziej nasłoneczniona. Instalacja fotowoltaiczna działa dwukierunkowo, licznik zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez panele słoneczne oraz energię pobraną z sieci.  Mówiąc konkretniej - korzystając na co dzień z „tradycyjnego” prądu, płacimy standardową stawkę ustaloną przez dostawcę. Kiedy dostarczamy prąd z energii słonecznej, licznik „kręci się” dwa i pół razy szybciej, niż przy tradycyjnym naliczaniu. W efekcie na każdej kilowatogodzinie można zaoszczędzić nawet do 2,5 razu. W NextUrsus instalacja będzie działać 12 miesięcy w roku, generując energię nawet
 w pochmurne dni (choć produkcja będzie wtedy odpowiednio mniejsza, niż przy pełnym słońcu). Takie rozwiązania jest możliwe dzięki promieniowaniu rozproszonemu, które jest obecne przez cały dzień, nawet w pochmurne dni. Na terenie osiedla NextUrsus części wspólne (zasilane administracyjnie), będą czerpały zarówno z prądu tradycyjnego, jak i pochodzącego z paneli. Dzięki temu rachunki za korzystanie z klatki schodowej, garaży będą mniejsze.

Nowoczesne technologie a cena mieszkania

Może to wydać się zaskakujące, ale ceny lokali w inwestycji NextUrsus zupełnie nie odbiegają od tych oferowanych przez konkurencję, mimo że oferta jest bogatsza o inteligentne rozwiązania. Mieszkanie będzie można kupić już od 4900 zł za m2. Takie rozwiązania znacząco wpływają na podwyższenie komfortu życia mieszkańców, poziomu ich bezpieczeństwa, a przede wszystkim redukcję kosztów. Sprawiają, że osiedle staje się bardziej atrakcyjne w oczach osób, które poszukują mieszkania. Moda na bycie smart dotarła także do sektora nieruchomości. Dlatego deweloperzy coraz częściej dostrzegają potencjał w inteligentnych rozwiązaniach i implementują je w najnowszych inwestycjach. Jak sprawdzić, czy takie rozwiązania sprawdzą się w naszym przypadku? Jeśli rozważamy zakup mieszkania i smart – osiedle wydaje się nam ciekawą opcją, warto skorzystać z okazji, pojawić się na Dniach Otwartych inwestycji NextUrsus w dniach 23 – 25.06.2017r. i dowiedzieć się więcej o innowacjach mieszkaniowych.

 

Grupa Nexity, to czołowy dostawca kompleksowych usług na rynku nieruchomości we Francji. Oferuje szeroki zakres doradztwa i ekspertyz, produktów, świadczeń oraz rozwiązań. Od ponad 40 lat buduje i zarządza nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi we Francji, a także na a terenie innych krajów Europy, m.in. Włoch, Szwajcarii, Belgii i Hiszpanii. Spółka obecna jest na polskim rynku nieruchomości od 2013 roku.

Dodał: M&CC