Kategoria

Wyszukiwarka

Region

„Spójrz na mnie” ze Sceny w Galerii Katowickiej nagrodzony!

2018-06-11 08:49:10
Spektakl Teatru Śląskiego „Spójrz na mnie” w reżyserii Adama Ziajskiego, przygotowany specjalnie dla Sceny w Galerii Katowickiej i tylko tu grany, otrzymał Nagrodę Główną Jury oraz Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 53 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2018.

W spektaklu „Spójrz na mnie”, granym na Scenie w Galerii Katowickiej, występuje troje aktorów i pięcioro niewidomych, wśród nich trzy osoby niewidome od urodzenia. Ten oryginalny "teatralny reportaż" jest udanym połączeniem prawdziwego życia i wykreowanej sztuki. Udział osób niewidomych, które są bohaterami spektaklu, poruszane tematy, opowieści o codziennych problemach, uczuciach czy relacjach sprawiają, że całe przedstawienie jest przejmujące i na długo zapada w pamięć. To właśnie te elementy zostały docenione przez jury i nagrodzone na Festiwalu.

- Robienie teatru w przestrzeni centrum handlowego było ryzykowne, ale mam wrażenie, że sztuka ma moc większą, jeśli działa na przekór.  Wiedziałem, że po poprzednich tytułach, które pokazaliśmy w Galerii Katowickiej (od prapremiery tekstu Weroniki Murek „Sztuka mięsa”, przez młody kolektyw z reportażem wojennym „Kamienie” po punkowy kabaret Przemka Wojcieszka „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki”) Adam Ziajski znajdzie tam miejsce i dla siebie i dla niewidomych aktorów, których zaprosił do współpracy. I powstało dzieło pt. „Spójrz na mnie”, które wymknęło się spod teatralnej kontroli – mamy spektakl, który wzrusza najtwardszych, tytuł, który jest społecznym manifestem; przedstawienie, które jest zapraszane na festiwale i zyskało już swoje drugie ogólnopolskie życie. I właśnie dla chwil, w których Ci, których pozornie nie widać, stają w świetle z owacją na stojąco, robimy teatr na Scenie w Galerii - mówi Robert Talarczyk, Dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Spektakl „Spójrz na mnie” powstał na potrzeby Sceny w Galerii, wspólnej inicjatywy Teatru Śląskiego i Galerii Katowickiej, będącej swoistym eksperymentem społeczno - artystycznym, w którym po raz pierwszy w Polsce teatr publiczny na stałe zagościł w przestrzeni komercyjnej.

- Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy współtworzyć fantastyczne wydarzenie, docenione przez jury i widzów jednego z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych prezentujących to, co ważne i wartościowe. Staramy się, aby Galeria Katowicka była integralną częścią miasta we wszystkich aspektach życia jego mieszkańców. Dzięki współuczestnictwu w tak ważnych projektach, jak „Spójrz na mnie”, pokazujemy naszą otwartość i wrażliwość na potrzeby różnych grup społecznych, znacznie wykraczającą poza zaspokajania komercyjnych potrzeb. Tym samym potwierdzamy również gotowość do dalszego realizowania odważnych i unikalnych w skali kraju tematów społecznych - mówi Aleksander Poltier, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

 

Spektakl „Spójrz na mnie” można będzie obejrzeć na Scenie w Galerii

(Galeria Katowicka, ul. 3 Maja 30) 20, 21 i 22 czerwca.

Kategorie: Edukacja
Dodał: Open Media