Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Stawka wynagrodzenia podana w ogłoszeniu o pracę?

2019-05-21 13:00:57
Adzuna Polska przeprowadziła ankietę skierowaną zarówno do osób szukających pracy, jak i pracodawców. Wszystkich ankietowanych pytano o ich stosunek do podawania wysokości wynagrodzenia na poziomie ogłoszenia o pracę. Wyniki ankiety uzupełniono o międzynarodowe badania atrakcyjności ofert zawierających taką informację w oczach kandydatów o pracę

W kwietniu 2019 roku Adzuna.pl przeprowadziła wśród polskich internautów anonimową ankietę skierowaną do osób szukających pracy, osób aktywnych zawodowo, agencji rekrutacyjnych i pracodawców. Wszystkim ankietowanym zadano te same pytania, aby sprawdzić ich stosunek do jawności wynagrodzenia na poziomie ogłoszenia o pracę.

Ponad 97% wszystkich ankietowanych odpowiedziało „tak” dla podawania informacji o zarobkach w ogłoszeniach o pracę. Z czego 64% opowiedziało się za informacją podaną formie widełek (min-max), a pozostałym wystarczyłaby informacja o minimalnej stawce, jakiej mogą spodziewać się na danym stawisku.

Niecałe  3% wszystkich ankietowanych opowiedziało się przeciwko podawaniu stawki wynagrodzenia na poziomie ogłoszenia.

Ankietowanych pytano o uzasadnienie swojego wyboru, w formie odpowiedzi na pytanie otwarte.

Z odpowiedzi udzielonych na pytanie otwarte wyłonił się obraz kandydata, który nie chce marnować czasu zarówno swojego, jak i potencjalnego pracodawcy, jeśli oferta nie spełnia jego oczekiwań finansowych.

Argument oszczędności (i/lub straty) czasu pojawił się w aż 38% wszystkich odpowiedzi na to pytanie.

Wyniki ankiety uzupełniono o międzynardodowe badania jak stawka podana w ogłoszeniu wpływa na atrakcyjność oferty w oczach kandydatów w różnych krajach, nie tylko w Polsce.

Zapraszamy do pobrania oraz zapoznania się z całym Raportem Adzuna.

Kategorie: Praca
Tagi: #Praca, #adzuna
Dodał: Adzuna Polska