Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Styl industrialny nie musi być nudny

2017-08-01 12:04:40
Styl industrialny narodził się w USA w wyniku ogarniającej kraj recesji. Od kilku lat ten minimalistyczny i z pozoru surowy design króluje w katalogach wnętrzarskich. Jeżeli marzysz o tym, aby urządzić swój dom w industrialnym stylu, ale chcesz zachować przytulny klimat wnętrz i ich indywidualny charakter, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Industrialnie, nie koniecznie w lofcie

Mieszkania na poddaszach lub w zaadaptowanych do życia opuszczonych fabrykach popularność zaczęły zyskiwać już w XIX w. i na przestrzeni lat stały się  prawdziwym hitem. Pomieszczenia te wyróżniają się nie tylko wysokim sufitem, ale także dużymi oknami i otwartą przestrzenią, co zapewnia nieograniczony dopływ światła. Mimo, że często industrialny design z katalogów czy programów wnętrzarskich, który nas inspiruje to aranżacje ogromnych przestrzeni z otwartym planem, taki styl zadziała dobrze nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Przestrzeń zmaksymalizowana

Industrialne wnętrza, niezależnie od ich faktycznej powierzchni, powinny być przestronne. Podczas aranżowania pomieszczeń unikać należy elementów, które dzielą. Zarówno kuchnia, jak i jadalnia oraz salon powinny łączyć się i płynnie przechodzić jedno w drugie. Jeżeli rezygnacja ze ściany jest niemożliwa, warto pozostawić ją bez tynku. Surowa cegła nada pomieszczeniu zadziornego charakteru i podkreśli przemysłowy, ascetyczny styl.  Liczbę mebli ograniczamy do minimum.

Artystyczna dusza

Styl industrialny swoją stylistyką nawiązuje do wolności, nieskrępowania i szeroko rozumianej swobody. Lofty przez długi czas uchodziły za swoistą enklawę dla malarzy, muzyków czy rzeźbiarzy. Podczas aranżowania przestrzeni warto więc zadbać o nawiązanie do sztuki. Minimalistycznie oprawione, duże obrazy
 z powodzeniem ozdobią wnętrze oraz wyeksponują jego atuty, a stylowy adapter na winylowe płyty przeniesie nas do lat 70. XX w. A może, zgodnię z ideą DIY, stworzysz własne, niepowtarzalne dzieło sztuki?

Zachowaj umiar

Styl industrialny to przede wszystkim proste formy. Przy wyborze dodatków warto postawić wyłącznie na te niezbędne. Meble powinny być duże i wyglądać na wysłużone. Mile widziane są rzeczy stare, które poddano renowacji. Ciekawie zagrają tu dodatki w stylu vintage. Dla zachowania autentyczności koniecznie wyeksponować należy wszelkie belki, kolumny, dźwigary czy wsporniki, a także powiesić lustra. Dzięki nim pomieszczenie wyda się jeszcze bardziej przestronne, otwarte i jasne.

Betonowa awangarda ocieplona kolorem

Betonowe blaty czy podłogi są nie tylko efektowne, ale także bardzo nowoczesne. Niestety, mogą sprawiać problemy, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości. Wielu producentów armatury i ceramiki wyszło naprzeciw miłośnikom stylu przemysłowego i do swojej oferty wprowadziło płytki imitujące zarówno beton, jak i metal. Gresy udające beton dokładnie oddają nie tylko wszelkie wypukłości czy chropowatości, ale także przebarwienia. Ponadto są łatwe w konserwacji
 i niezwykle oryginalne. Pamiętajmy jednak, że zbyt wiele betonu  i metalu sprawi, że wnętrze będzie chłodne. Dobrym sposobem na ocieplenie takiej przestrzeni jest dodanie odpowiedniej ilości koloru. Przykładem mogą być czerwone szafki
 w kuchni, kolorowe poduszki, czy wzorzysty dywan.

Barwa dowolna

Industrialnie nie koniecznie znaczy surowo. Oczywiście, podczas malowania ścian warto wybierać kolory jasne, które optycznie powiększą wnętrze. Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na odcienie chłodne i neutralne. Doskonale sprawdzą się tu biele oraz szarości. Taka paleta może jednak stanowić tło dla mocniejszych akcentów. Warto przełamać oszczędną tonację i wybrać dodatki w kolorze turkusu, patyny, a także czerwieni i cegły. Takim barwnym akcentem mogą być charakterystyczne dla stylu przemysłowe lampy, półki imitujące metalowe rury, czy inne tego typu konstrukcje. Ciekawie zaprezentują się również pojedyncze meble
 w krzykliwych wręcz kolorach.

Jeśli chcemy wprowadzić do mieszkania powiew glamour, także nic nie stoi na przeszkodzie – wybierzmy złoto i srebro oraz… brokat. Subtelna fuzja stylów to doskonała metoda na ożywienie industrialnego wnętrza i dodanie mu charakteru, zgodnie z naszym gustem.

Steampunk w salonie

Styl steampunk to coś nowego i coś starego… z gotyckim akcentem. Przywodzi na myśl dawne biblioteki i gabinety. Doskonałe podsumowanie takich aranżacji to „wiktoriański science-fiction”. Jak wprowadzić steampunk do industrialnej przestrzeni? Do surowego wnętrza z betonu i cegły wstawiamy antyczne meble, eksponujemy dodatki kojarzące się z rewolucją przemysłową -  stare mapy, globusy,  makiety, plany, miniaturki sterowców, zegary i wszelkiego rodzaju „mechanizmy”.

Okna i drzwi w stylu industrialnym

Drewniane okna i drzwi ocieplą przestrzeń, na rynku są też takie projekty, które dodadzą jej naprawdę nietuzinkowej oprawy.

Linia PURE zaprojektowana została przez duet Paprocki&Brzozowski z myślą
o nowoczesnych wnętrzach. Projektanci postawili na minimalizm i klasyczną elegancję, która podkreśla piękno drewna w czystej postaci. Dzięki prostym liniom i nieskomplikowanej formie, a także zastosowaniu metalowych ozdób, okna i drzwi zewnętrzne PURE  doskonale wpisują się w założenia stylu industrialnego.
– mówi Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski.

Dom urządzony w industrialnym klimacie może mieć równie designerskie drzwi
i okna.

www.urzedowski.pl
Kategorie: Budownictwo, Dom
Dodał: Synergia