Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Światowy dzień życzliwości – uczcijmy go słodkim gestem!

2017-11-21 11:38:32
Już dzisiaj, 21 listopada, obchodzimy wyjątkowe święto. Światowy Dzień Życzliwości to idealny pretekst do tego, o czym na co dzień zdarza nam się zapominać. Obdarujmy bliską osobę komplementem, dobrym słowem, szczerym uśmiechem, a najlepiej własnoręcznie przygotowanym upominkiem. Takie prezenty są przecież najcenniejsze.

Idea dnia Życzliwości i Pozdrowień - to jego pełna nazwa – narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jej pomysłodawcami są bracia Brian i Michael McCormack. Głównym celem akcji jest promocja pokoju na świecie. Oryginalna nazwa święta brzmiała: „Hello World Day”, ponieważ kampania polegała na powiedzeniu tego dnia „hello” przynajmniej dziesięciu napotkanym osobom. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach świata, od niedawna także w Polsce. Najważniejszym przesłaniem jest hasło – bądźmy dla siebie życzliwi, nie tylko od święta.      

Słodki gest na Dzień Życzliwości

Dzień Życzliwości może być dla nas bardzo dobrą okazją, aby przypomnieć sobie o codziennych, słodkich gestach. Szczery uśmiech, dobre słowo, kwiaty a może inny drobny upominek? Często nie potrzeba wiele, aby sprawić radość bliskiej osobie. Nasza propozycja na uczczenie tego święta jest  wyjątkowa. Kto z nas nie docenia  prezentów przygotowanych własnoręcznie? A jeżeli dołożymy do tego słodycz czekolady - sukces gwarantowany! Przedstawiamy łatwy przepis na czekoladowe praliny z masłem orzechowym, które zasmakują każdemu. Zarówno osobom uwielbiającym smak czekolady, jak i tym rozkoszującym się bardziej wytrawnymi słodyczami. Połączenie czekolady i masła orzechowego to w końcu jeden z hitów 2017 roku!

 

Pralinki z masłem orzechowym

 

Składniki:

50 g cukru pudru Cukier Królewski

120 g masła orzechowego

250 g mlecznej czekolady

¼  łyżeczki soli

50 g gorzkiej czekolady

 

Do dekoracji:

posiekane orzechy

 
 

Sposób przygotowania:

 

Krok 1

Masło orzechowe i sól utrzeć z cukrem pudrem na plastyczną masę. Czekoladę mleczną i gorzką rozpuścić w kąpieli wodnej.

 

Krok 2

Do papilotek na pralinki wlać około 1,5 - 2 łyżeczki czekolady (w zależności od foremki), pędzelkiem wysmarować również brzegi papilotki. Wstawić do lodówki do całkowitego schłodzenia.

 

Krok 3

Z masła orzechowego uformować kulki wielkości małego orzecha, umieścić w pralince. Zalać masło orzechowe 1 łyżeczką czekolady. Udekorować posiekanymi orzechami i ponownie wstawić do lodówki, aby czekolada całkowicie zastygła.

Kategorie: Żywność, FMCG, Dom, Zakupy
Dodał: Open Media