Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Święta w Polsce coraz bogatsze

2018-12-21 11:45:49
Karolina Karolczak, Dyrektor ds. Zakupów i Współpracy z Partnerami w Sodexo Benefits and Rewards Services

Do 1168 złotych wzrosła średnia kwota, którą Polacy planują przeznaczyć na wydatki świąteczne. Wyniki najnowszego badania „Zakupy świąteczne 2018” przeprowadzonego przez Deloitte[1] potwierdzają, że to o prawie 6 proc. więcej niż przed rokiem. Plasuje to Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów europejskich biorących udział w badaniu pod względem zadeklarowanego wzrostu całkowitych wydatków. Może mieć to związek z obserwowanym spadkiem bezrobocia, wzrostem wynagrodzeń oraz z wprowadzonym wsparciem 500+. Aż 28 proc. ankietowanych jest zdania, że poprawiła się ich sytuacja finansowa i dlatego mogą pozwolić sobie na większe obciążenie finansowe związane z prezentami i artykułami spożywczymi na wigilijny stół.

Według badania „Szef pomaga Mikołajowi”[2], przeprowadzonego wśród aktywnych zawodowo Polaków, źródłem finansowania świątecznych zakupów będzie – bieżąca pensja (58,3 proc.), oszczędności (46,4 proc), premia od pracodawcy (24,3 proc) oraz bony (21,5 proc.) i karty przedpłacone (12,6 proc.). Wyniki jednoznacznie wskazują, że mile widziane jest dodatkowe wsparcie otrzymane od pracodawcy. Święta to idealny czas, kiedy nagradzając pracownika i dziękując mu za zaangażowanie, można wspomóc jego domowy budżet. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej firm, bo aż 9 na 10 przedsiębiorstw w Polsce wręcza prezenty z okazji Bożego Narodzenia[3]. Coraz częściej są to karty i kupony podarunkowe, dzięki którym można zyskać dodatkowe oszczędności.  Dlatego też w przedświątecznym okresie wszystkie promocje i rabaty oferowane przez sklepy są szczególnie ważne. Jak pokazują wyniki badania „Szef pomaga Mikołajowi” z takich okazji korzysta aż 87,5 proc. aktywnych zawodowo Polaków.

Karta przepłacona to rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od branży i wielkości firmy. Poza wartością nominalną środków przekazanych na karcie przedpłaconej obdarowani zyskują swobodę i wygodę wyboru wymarzonego prezentu. Taki upominek można z łatwością wykorzystać płacąc każdym miejscu na świecie, w którym akceptowane są karty MasterCard, w Internecie lub wypłacając środki z bankomatu.[1] Raport „Świąteczne zakupy 2018”, Deloitte, 2018

[2] Raport „Szef pomaga Mikołajowi”, Sodexo, 2018

[3] Raport „Drogowskaz Motywacyjny 2018”, Sodexo, 2018

Kategorie: Finanse, Praca, Zakupy
Dodał: ConTrust