Kategoria

Wyszukiwarka

Region

System podatkowy w USA

2016-04-13 12:10:56
Amerykanie słyną wręcz ze swojej niechęci do płacenia podatków. Wielu jest przekonanych, że pobieranie opłat przez państwo to swojego rodzaju forma kradzieży, a środki są źle wykorzystywane. Nie mniej każdy zobowiązany jest do płacenia podatków, czy to się podoba, czy nie. Inną rzecz, że ich system podatkowy do najprostszych nie należy.

Federalne, stanowe i lokalne


O co chodzi? Oczywiście o podatki. Amerykanie płacą nie tylko te federalne, ale także te wynikające z miejsca zamieszkania – stanu, czy po prostu miejscowości. Co więcej istnieją tutaj spore rozbieżności, gdyż w każdym stanie i hrabstwie wysokość pobieranych może być różna. I tak też jest w rzeczywistości, co zdecydowanie komplikuje amerykański system podatkowy. Warto więc przyjrzeć się temu bliżej, gdy ktoś poważnie myśli o prowadzeniu tam firmy lub po prostu podjęcia tam pracy. Widać to nawet w zróżnicowaniu dokumentacji firm oferujących zwrot podatku z USA.

Progi federalne podatku dochodowego zaczynają się od 8925 dolarów, od których potrącane jest 10%, zaś najwyższa stawka 39,6% pobierana jest od dochodów przekraczających 400 tyś. dolarów. Jednak system amerykański umożliwia podatnikom szereg odpisów, ulg oraz darowizn na cele charytatywne, które są przez wielu amerykanów wykorzystywane. Dzięki temu rzeczywisty poziom odprowadzanych podatków jest inny niż ten deklarowany.

Podatek od wartości dodanej – VAT


Tutaj również sprawa do najprostszych nie należy, bowiem w USA podatek od wartości dodanej, czyli ogólnie znany VAT nie występuje. Nie oznacza to jednak, że żadnego podatku tutaj nie ma. Otóż w USA wprowadzono podatek od sprzedaży – sales tax. Najciekawszą rzeczą jest jednak to, że jest on naliczany za każdym razem, gdy przedmiot jest sprzedawany. W związku z tym warto przyjrzeć się raczej wskaźnikowi efektywnej wysokości stóp podatkowych, aniżeli progom nominalny. Co to oznacza? Ano to, że prawdziwy poziom obciążenia podatkami może diametralnie różnić się od tego, który naliczony jest zgodnie z obowiązującymi progami. Okazuje się na przykład, że chociaż koncerny płaciły podatek w wysokości 40% swoich przychodów to jednak w rzeczywistości ich efektywna stopa opodatkowania plasowała się na poziomie 12-14%.

Dodał: Daniel Baltimowski