Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Szybkość, możliwość wyboru soczewki, tryb jednego dnia, czyli jak w Polsce wyleczyć zaćmę!

2019-07-11 08:47:02
Leczenie zaćmy za granicą to dziś dla wielu pacjentów szansa na szybkie pozbycie się problemu pogłębiającej się choroby i uratowanie oka przed całkowitą ślepotą. Operacje w Polsce, wykonywane przez szpitale pracujące z NFZ, są dostępne dla zakwalifikowanych pacjentów, jednak mają pewne ograniczenia.

Leczenie zaćmy za granicą to dziś dla wielu pacjentów szansa na szybkie pozbycie się problemu pogłębiającej się choroby i uratowanie oka przed całkowitą ślepotą. Operacje w Polsce, wykonywane przez szpitale pracujące z NFZ, są dostępne dla zakwalifikowanych pacjentów, jednak mają pewne ograniczenia. Dzięki Dyrektywie Transgranicznej polskie kliniki mogą jednak działać także za granicą, gdzie oferują znacznie szerszy zakres usług, a jednocześnie korzystać z finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak tego typu placówki pomagają wyleczyć zaćmę?  

Leczenie zaćmy na NFZ – możliwe, ale nie zawsze korzystne

 

Operacje zaćmy oferowane przez polskie szpitale pacjentom korzystającym z opieki NFZ spełniają standardy międzynarodowe, jednak są jedynie podstawową wersją tego, na co stać współczesną okulistykę. Jednym z głównych ograniczeń, jakie wprowadza NFZ jest brak możliwości wyboru przez pacjentów rodzaju wstawianej sztucznej soczewki, która będzie odpowiadała za ostateczną jakość widzenia po operacji. Oferowane przez szpitale standardowe, białe soczewki sferyczne jednoogniskowe spełniają oczywiście wymagania międzynarodowe, jednak oferują najmniejszy możliwy poziom poprawy wzroku po operacji. Soczewka taka nie posiada żadnych dodatkowych filtrów chroniących oko przed szkodliwym działaniem promieni UV czy światła niebieskiego, a ponadto nie ma wysokich zdolności skupiania światła, przez co pacjenci są zmuszeni do noszenia okularów korekcyjnych przez cały czas po operacji. Dla pacjentów, którzy są w dalszym ciągu aktywni zawodowo i cenią sobie wysoką sprawność wzroku, rozwiązanie takie nie jest korzystne. Stąd też potrzeba znalezienia skuteczniejszej alternatywy.

Jak polskie kliniki za granicą pomagają wyleczyć zaćmę?

 

Placówki takie jak działająca w Czechach OneDayClinic to polskie kliniki oferujące operacje zaćmy za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Dzięki obowiązującym w Unii Europejskiej przepisom kliniki takie mogą przyjmować pacjentów mieszkających z Polski i odzyskiwać koszty podstawowej operacji ze dedykowanego funduszu NFZ, jednocześnie dając im możliwość dopłacenia do ponadpodstawowych pakietów z lepszymi soczewkami. Leczenie zaćmy w Czechach to dla pacjenta także szansa na znacznie wyższą jakość obsługi i powierzenie zdrowia swoich oczu w ręce doświadczonych chirurgów z ponad 20 tysiącami tego typu operacji za pasem.

Dyrektywa Transgraniczna i operacje zaćmy na NFZ za granicą – o czym należy pamiętać?

 

Decydując się na operację zaćmy za granicą warto wiedzieć, że otrzymanie zwrotu kosztów z NFZ wymaga spełnienia przez pacjenta i wybraną klinikę odpowiednich wymogów, w tym najważniejszych kryteriów kwalifikacji do operacji. Refundacja możliwa jest tylko wtedy, gdy pacjent otrzymał od lekarza w Polsce odpowiednie skierowanie na operację, określające m.in. jak ciężki jest jego przypadek, a także przeszedł przez badanie kwalifikacyjne w klinice, która ma przeprowadzić operację. Wszystkie informacje o stanie zdrowia pacjenta i zasadności wykonania zabiegu znajdą się w dokumentacji, od której będzie zależała późniejsza refundacja kosztów.

NFZ dopłaca jedynie do najbardziej podstawowej wersji zabiegu, a więc takiej jaką oferuje w szpitalach w Polsce. Ci, którzy zechcą otrzymać lepsze soczewki będą musieli dopłacić do nich z własnej kieszeni, choć sama podstawa zabiegu może być w dalszym ciągu refundowana przez NFZ. W układzie takim pacjenci z Polski mogą więc liczyć na darmowy lub znacznie tańszy niż prywatnie zabieg usunięcia zaćmy w specjalistycznej klinice, otrzymując w pakiecie profesjonalną i doświadczoną obsługę lekarską.

Dlaczego warto rozważyć leczenie zaćmy za granicą?

 

Usuwanie zaćmy w polskich klinikach za granicą ma wiele plusów, pośród których możliwość refundacji zabiegu przez NFZ jest dla pacjenta często jedynie pierwszym czynnikiem decydującym. Z wyjazdów korzystają najczęściej ci, którzy chcą pozbyć się zaćmy szybciej niż w wyznaczonym przez NFZ terminie (który nawet w przypadku pilnym może wynosić kilka miesięcy, zależnie od obłożenia szpitala). Pacjenci tacy najczęściej dopiero w procesie kwalifikacji do zabiegu dowiadują się, że operacja zaćmy za granicą daje możliwość podjęcia decyzji co do rodzaju wybranej soczewki (soczewki wieloogniskowe, toryczne, z filtrami UV i światła niebieskiego), a także że gwarantuje znacznie wyższą jakość całego procesu leczenia i opiekę specjalisty aż do momentu całkowitego zaleczenia operowanego oka. OneDayClinic dysponuje aż 5 mniejszymi klinikami optyczno-okulistycznymi w Polsce, dając pacjentom szansę na częstsze kontrole u doświadczonych lekarzy bez konieczności ponownego wyjazdu za granicę. Wbrew temu, co często powtarza więc NFZ, kliniki zagraniczne biorą pełną odpowiedzialność za swojego pacjenta i mogą pomóc mu przy ewentualnych powikłaniach, w tym także leczeniu zaćmy wtórnej.

Wszystkie operacje w polskich klinikach za granicą odbywają się szybko, w trybie jednego dnia. Pacjent nie musi być po takim zabiegu poddawany hospitalizacji, ale nie oznacza to że klinika odsyła go do domu tuż po operacji. W OneDayClinic pacjenci pozostają na noc w hotelu, gdzie mogą odpocząć w spokoju, z dala od środowiska szpitalnego, a jednocześnie być na tyle blisko lekarzy, by następnego dnia udać się na pierwszą wizytę kontrolną. Krótkie kolejki to więc nie jedyny atut operacji zaćmy za granicą – oferowana przez nie jakość usług jest najlepszym powodem niemalejącej popularności wyjazdów na leczenie.

Kategorie: Uroda i zdrowie
Dodał: LTB