Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku – Fundacja DKMS rusza z projektem edukacyjnym „Naszpikuj się wiedzą”

2017-10-12 10:57:38
Dziewięciu na dziesięciu Polaków słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych, ale ponad dwie trzecie nie wie, co tak naprawdę oznacza. Dlatego właśnie Fundacja DKMS rozpoczyna projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, który ma tą świadomość zwiększać. Projekt poprzedza akcja „Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku”.

Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku – Fundacja DKMS rusza z projektem edukacyjnym „Naszpikuj się wiedzą”

Dziewięciu na dziesięciu Polaków (89%) słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. Choć większości społeczeństwa ten termin nie jest obcy, to jednak ponad dwie trzecie Polaków (68%) nie wie, co tak naprawdę oznacza. Mimo niewiedzy na temat metod pobierania szpiku i komórek macierzystych, czterech na pięciu Polaków deklaruje, że jest zwolennikiem idei dawstwa szpiku (raport TNS Polska dla Fundacji DKMS). Dlatego właśnie Fundacja DKMS rozpoczyna projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, który ma tą świadomość zwiększać. Projekt poprzedza akcja „Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku”.

Milion to wciąż za mało

W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1 200 000 Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy szpiku dla pacjenta oczekującego na transplantację wynosi w najlepszym przypadku 1: 20 000. To szukanie igły w stogu siana, dlatego co piąty pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak jego własne) i nie może mieć wykonanego przeszczepienia. Dla wielu z tych osób jest to wyrok śmierci. Stąd  rejestracja nowych potencjalnych Dawców szpiku pozostaje głównym celem i zadaniem Fundacji DKMS. Odpowiednia i rzetelna edukacja społeczeństwa jest jednak warunkiem świadomej rejestracji w Bazach Dawców Szpiku oraz podtrzymania gotowości już zarejestrowanych Dawców w momencie, kiedy jego „bliźniak genetyczny” będzie potrzebował pomocy. Ludzie obawiają się nieznanego, a tym właśnie pozostaje dla wielu osób dawstwo krwiotwórczych komórek macierzystych.

Mity na temat dawstwa

Pomimo tego, że przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych wykonywane są od lat i są standardem leczenia wielu nowotworowych i nienowotworowych chorób układu krwiotwórczego, wokół tej procedury oraz samego dawstwa narosło wiele mitów. Dotyczą one różnych obszarów –związanych ze zdrowiem, z samą procedurą pobrania szpiku, a także kwestii formalnych (np. wolnych dni w pracy, kosztów badań). Z przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Fundacji DKMS w maju 2016 roku badań wynika, że co trzeci Polak sądzi, że metodą pobrania szpiku jest punkcja kręgosłupa. To błędne przekonanie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, może zniechęcać potencjalnych Dawców do rejestracji. W rzeczywistości szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej, a ta metoda stosowana jest jedynie w 20% przypadków. Najczęściej krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej (w 80% przypadków).

Jakie jeszcze obawy funkcjonują w społeczeństwie? – Często ludzie nie rejestrują się jako potencjalni Dawcy szpiku z obawy przed konsekwencjami zdrowotnymi – mówi dr Dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS. – Boją się, że jeśli oddadzą komuś szpik, to zabraknie im go w przypadku choroby własnej lub kogoś z rodziny. A tak się na pewno nie stanie, ponieważ nasze krwiotwórcze komórki macierzyste odtwarzają się w ciągu 2-3 tygodni.

„Naszpikuj się wiedzą!”

W celu poszerzenia wiedzy na temat idei dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych, Fundacja DKMS rozpoczyna projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”. – Chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat oddawania szpiku i komórek macierzystych: obalać mity, być wiarygodnym źródłem informacji dla wszystkich, którzy rozważają zostanie Dawcą szpiku – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. – Działania edukacyjne w ramach projektu „Naszpikuj się wiedzą” będziemy realizować kompleksowo, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych Dawców i ich rodzin. Poprzez działania edukacyjne chcemy również utrzymać w gotowości tych potencjalnych Dawców, którzy zarejestrowali się kilka lat wcześniej. Będą to przede wszystkim działania na naszej stronie internetowej, gdzie będziemy publikować regularnie materiały eksperckie, wyjaśniając poszczególne zagadnienia związane z ideą dawstwa szpiku. Na naszym blogu zamieścimy rozmowy z lekarzami, Dawcami, a także pracownikami Fundacji DKMS – osobiste doświadczenia przybliżą, jak wygląda cała procedura od bardziej osobistej strony. Zwiększymy też liczbę treści edukacyjnych na naszym profilu na Facebooku oraz w materiałach tworzonych na potrzeby mediów – wylicza Ewa Magnucka- Bowkiewicz.

Początkiem projektu jest akcja „Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku”, który został zorganizowany w związku z przypadającym na dzień 13 października Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku. W jej ramach będą organizowane różnorodne wydarzenia promujące ideę dawstwa, m.in. akcje rejestracyjne w całej Polsce czy rejestracje podczas wydarzeń sportowych. Przedsięwzięcie będzie wspierane również poprzez działania komunikacyjne. Więcej informacji o planowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.dkms.pl

 

 

Więcej informacji na temat akcji rejestracyjnych oraz DKMS:

www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 151 000 (sierpień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 4 450 (sierpień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść                   na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kategorie: Uroda i zdrowie
Regiony: Polska
Dodał: M&CC