Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Unijny Trybunał nakazuje liniom lotniczym wypłacać odszkodowania za nieplanowane strajki pracowników

2018-04-24 10:34:45
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaskoczył rynek lotniczy, podejmując decyzję, która wydawała się mało prawdopodobna. Urzędnicy nałożyli na przewoźników z UE obowiązek wypłaty odszkodowań pasażerom, których loty zostały odwołane lub opóźnione w wyniku nieplanowanych strajków pracowników.

Spontaniczne strajki personelu linii lotniczych, nazywane w branży „dzikimi”, w orzeczeniu Trybunału nie stanowią zdarzenia nadzwyczajnego, nawet jeśli są nielegalne i nieprzewidziane. Decyzja została podjęta w oparciu o przypadek niemieckiej linii lotniczej TUIfly, której piloci, personel pokładowy i pozostali pracownicy przebywali na „zwolnieniu chorobowym” przez tydzień po podjęciu przez przedsiębiorstwo decyzji o reorganizacji.

„Chociaż większość ostatnich strajków we Włoszech, Niemczech czy Francji została zaplanowana i uzgodniona między związkami zawodowymi a liniami lotniczymi, orzeczenie trybunału jest małym, ale ważnym krokiem w kierunku pełnego uznania za absurdalną sytuacji, jaką mamy w przypadku strajków pracowników linii lotniczych w Europie” – komentuje Marius Stonkus, dyrektor generalny firmy Skycop, zajmującej się odszkodowaniami lotniczymi.

Decyzja trybunału zmusi linie lotnicze do wypłaty odszkodowań od 250 do 600 euro (ok. 1000-2600 zł) w zależności od odległości odwołanego lub opóźnionego lotu. Stanie się tak w przypadku, gdy ich pracownicy zdecydują się na protest z jakiegokolwiek nieoczekiwanego powodu. Jak wyjaśnia Marius Stonkus, nieuniknione jest, że już wkrótce „nadzwyczajnymi okolicznościami” przestaną również być wcześniej zaplanowane strajki.

„Rynek jest bardzo zróżnicowany i konkurencyjny – przewoźnicy nie są zadowoleni z niskich marż, podczas gdy ich pracownicy odczuwają napięcia i niestabilność. To wzbudza w nich niepewność, a ze strony kierownictwa nie otrzymują jasnych przekazów. Niestety – to zawsze pasażer odczuwa konsekwencje. Miejmy nadzieję, że to wszystko wkrótce się zmieni”.

Firma Skycop, zajmująca się odszkodowaniami, przygotowała petycję, a potem zwróci się do Komisji Europejskiej z wnioskiem, by strajki linii lotniczych przestały być postrzegane w kategorii „nadzwyczajne okoliczności”. Link do petycji znajduje się pod adresem:

https://secure.avaaz.org/en/petition/European_Commission_president_JeanClaude_Juncker_European_Parliament_pre_Skycopcom_Passengers_caught_up_in_flight_distur/?cQRoRmb

Kategorie: Turystyka
Dodał: Multi Comm