Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Wakacje tuż tuż ... 5 podpowiedzi, gdzie można wypocząć w Południowym Tyrolu

2017-04-07 11:35:01
W większości firm plany urlopów pracowniczych są już gotowe. Każdy wie, kiedy będzie mógł wybrać się na wymarzony urlop, szczególnie ten najprzyjemniejszy: letni.

Ale czy wiemy, gdzie spędzimy z rodziną wakacje? Czy nad morzem? A może wybierzemy sprawdzone jeziora mazurskie? Coraz chętniej odwiedzamy też latem polskie góry. Wielu z nas pod uwagę weźmie oferty biur podróży na wakacje za granicą. Warto już dzisiaj o tym pomyśleć.

Planując wakacje zwykle kierujemy się ceną, znajomością wybranych na letni wypoczynek miejsc, atrakcjami, z jakich możemy skorzystać na miejscu oraz dostępnością bazy noclegowej. Cenami polskie hotele i pensjonaty już dawno nie mogą konkurować z ofertą zagranicznych ośrodków. Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej i zniesienia wiz Polacy zdążyli też poznać większość ciekawych miejsc w Europie. Chętnie wybierali też takie destynacje jak Egipt czy Turcja. Jednak wydarzenia społeczno-polityczne w wielu krajach i wzrastające zagrożenie terrorystyczne dość mocno wpłynęły na listę potencjalnych bezpiecznych miejsc wypoczynku Polaków za granicą.

Trudno się więc dziwić, że nasi rodacy coraz częściej poszukują alternatywnych miejsc i sposobów na wakacyjny wypoczynek. Stąd wzrastająca popularność m.in. gospodarstw agroturystycznych. W Polsce ich oferta powoli zaczyna dorównywać tej zagranicznej. Jednak dla osób, które szukają nowych smaków i chcą zmienić tzw. klimat, naturalnym wyborem będzie urlop w gospodarstwie agroturystycznym za granicą. Tym bardziej, że za pobyt nie zapłacimy więcej niż w Polsce. Dodatkowym kosztem będzie natomiast dojazd w wybrane miejsce. Ale czy nie warto zapłacić trochę więcej za możliwość spędzenia urlopu w ciekawym i atrakcyjnym miejscu? Każdy osądzi to sam.

Podpowiadamy 5 miejsc, w Południowym Tyrolu, które warto wybrać na agroturystyczne wakacje:

1.             Meran i okolice

Meran to miasto położone na wysokości 300 m nad poziomem morza. Nieopodal, w Parku Przyrody Masywu Texel, znajduje się góra Hohe Weiße, która wznosi się na ponad 3300 metrów. Ogromna różnica wysokości powoduje, że obok siebie znajdują się krajobrazy, które zazwyczaj dzieli wiele stopni szerokości geograficznej. Znajdziemy tam nie tylko oblodzone zbocza gór, ale i palmy rosnące nad brzegami stawów czy jezior. Na co możemy liczyć podczas urlopu w Meran i okolicach? Region ten słynie z wina i owoców, kwiatów i ogrody, sztuki i kultury, sportu i wellness... Na wszystko to należy znaleźć czas podczas urlopu spędzonego w apartamencie w gospodarstwie agroturystycznym w tym rejonie.

2.             Vinschgau

O charakterze tej miejscowości i jej okolic decyduje pełen kontrastów krajobraz. Jakby całe Alpy skupiły się w jednej dolinie rzeki Etsch, gdzie w głębiej położonych miejscach uprawia się owoce i winorośl, a wyżej hoduje bydło. Ciepłe słońce, które świeci na niezachmurzonym niebie przez 315 dni w roku; zapach lasów świerkowych i ziół; aromat jabłek, moreli, truskawek, smak specku i górskiego sera na umiejętnie przyprawionym chlebie Fladenbroten, który określa się tym samym wyrazem co ludzi, którzy go wypiekają - Vinschger: to wszystko sprawia, że urlop nad rzeką Etsch jest ucztą dla wszystkich zmysłów. Zwłaszcza jeśli to wakacje z dziećmi w gospodarstwie. Szczególne polecenia atrakcje turystyczne tego regionu to: ruiny Lichtenberg, górskie muzeum Messnera w Ortles w Sulden, zamek Juval, zamek Churburg, muzeum Vinschger, Glurns, klasztor Marienberg, zatopiona wieża kościelna w jeziorze Reschenseei i zamek Kastelbell.

3.             Bozen, Überetsch i Unterland

… czyli południowa część Południowego Tyrolu, która przyciąga wielu turystów. To idealne miejsce na spacery i zakupy, na sączenie cappuccino, filozofowanie i rozkoszowanie się widokami na słynne w całym świecie szczyty Dolomitów: Schlern i Rosengarten. Przez 200 dni w roku można tu pod gołym niebem delektować się symfonią smaków łączących kuchnię włoską i tyrolską. Jeśli dla kogoś w kotlinie jest zbyt tłoczno, może się wybrać w rześkie latem wyższe rejony, w kierunku Jenesien, Ritten, Sarntal. Albo w okolice Überetsch, malowniczy fragment Południowego Tyrolu z falującymi pagórkami i winnicami, pięknymi widokami, miastami, zamkami i gospodarstwami. Można smakować wino przy winnym szlaku, a miłośnicy kąpieli mogą się ochłodzić w jeziorze Kalterer- lub Montiggler. Warto odwiedzić też górskie muzeum na zamku Sigmundskron, altany i rynek owocowy w Bozen, muzeum wina Kaltern, zamek Moos-Schulthaus, gród Hocheppan oraz winiarnię z winem musującym Sektkellerei Arunda (Mölten).

4.             Dolina Eisacktal

Górny Eisacktal to urozmaicony krajobraz, gdzie górskie powietrze gwarantuje zdrowy sen, a po dobrze przespanej nocy można czerpać radość z wielu dostępnych w okolicy atrakcji. Na przykład w Sterzing. To miasteczko kojarzone ze znanym rodem Fuggerów przyciąga osoby zainteresowane sztuką i wędrówkami. Zaraz za miastem zaczynają się szlaki turystyczne.

Kto chce, może również wsiąść na rower i bezpośrednio z gospodarstwa ruszyć nową trasą rowerową wzdłuż brzegu rzeki Eisack. Z kolei w Brixen znajdziemy przytulne wiejskie gospody, słynące z serdecznej atmosfery i gościnności. To tutaj narodził się prastary zwyczaj „Törggelen“ czyli święto młodego wina i kasztanów. W Dolnym Eisacktal, słynącym z malowniczych dolin bocznych i słonecznych płaskowyżów miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą prawdziwy raj. Na hali Villanderer Alm, z której rozciąga się wspaniała panorama na Eisacktal, lub w dolinie Villnössta, z które podziwiać można niedalekie szczyty - wszędzie tam napotkamy fascynujące krajobrazy i dobrze zachowane regionalne dziedzictwo. Warto odwiedzić m.in.: klasztor Neustift, starówkę i katedrę w Brixen, gród Rodenegg, hala Fane w Vals (stara wioska wysokogórska), muzeum Rudolfa Bachera w Natz, klasztor Säben, Trostburg koło Waidbruck, zamek Velthurns, koścółek św. Jana w Ranui/Villnöß, Dreikirchen w Barbian, starówkę Sterzing oraz muzeum rolnictwa górskiego w Ridnaun.

5.             Słynne Dolomity

Stromy masyw Dolomitów wypiętrzył się z morza 200 milionów lat temu. Dzisiaj w znane na całym świecie górskie rejony Pustertal i Eisacktal przybywają miłośnicy wędrówek i wspinaczki. Wiele gospodarstw agroturystycznych leży bezpośrednio przy oznakowanych szlakach turystycznych i jest znakomitą bazą do uprawiania pieszych wycieczek. Człowiek mimowolnie wstrzymuje oddech - co za panorama! Potęga i niesamowity urok Dolomitów na wszystkich robią wrażenie. Góry nazwano od nazwiska francuskiego mineraloga Dolomieu, który w 1788 roku odkrył, że te giganty w dużej części składają się z nieznanego jeszcze kamienia zawierającego magnez. Będąc w Dolomitach warto zobaczyć m.in.: Zamek Thurn (muzeum ladyńskie), muzeum lokalne Grödner (St. Ulrich), sferyczny zegar słoneczny (Monte Pana/St. Christina), muzeum opactwa w Innichen, dom Gustava Mahlera, kościółek św. Heleny (Deutschnofen), jezioro Karer, piramidy z ziemi (Steinegg), starówkę w Bruneck, muzeum sztuki ludowej w Dietenheim, zamek Prösels, muzeum kopalni w Kornkasten (Steinhaus), tunele górnicze i klimatyzacyjne (Prettau), muzeum minerałów (St. Johann), dom przyrody (St. Johann) i muzeum szopek bożonarodzeniowych (Luttach).

Dlaczego warto wybrać się na rodzinne wakacje w Południowym Tyrolu? Dlatego, że rejon ten zapewni wiele atrakcji, zarówno dorosłym jak i dzieciom, dla których każdy dzień spędzony wśród zwierząt i w naturalnych przestrzeniach będzie prawdziwą przygodą. To, co znają z tylko lekcji w szkole, tutaj w gospodarstwie mogą zobaczyć „na żywo“. Aktywne rodziny docenią możliwości wycieczek pieszych i rowerowych - w wielu gospodarstwach można wypożyczyć rower, także z miejscem dla dziecka. Wycieczka do jednego z imponujących grodów w Południowym Tyrolu pozwala poczuć historię i kulturę, które od stuleci odciskają swoje piętno na tym regionie. Po pełnym wrażeń dniu znakomicie się zasypia i smacznie śpi w przytulnym łóżku; a następnego dnia na rodziców i dzieci czekają już nowe przygody.

Warto więc skorzystać z okazji i podglądać pracę gospodarzy podczas prac w ogrodach i winnicach. A wieczorem zasiąść z nimi do stołu by spróbować lokalnych specjałów i lokalnego wina z ostatnich zbiorów. Bo przecież urlop to także okazja do nowych odkryć kulinarnych. Południowotyrolska kuchnia nie zawiedzie nas pod tym względem. Wystarczy wybrać się do jednej z lokalnych gospód oznaczonych logo z Czerwonym Kogutem, które potwierdza, że gospoda jest prowadzona przez lokalnego gospodarza, a podawane tam dania i wina są wytwarzane z własnych zbiorów.

Informacje dodatkowe:

Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz rękodzielnictwa. Głównym celem organizacji jest promocja rolnictwa Południowego Tyrolu poprzez połączenie z turystyką a przez to zapewnienie miejscowym gospodarzom dodatkowych dochodów. www.roterhahn.pl

Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).