Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Wełna skalna ROCKWOOL – optymalne rozwiązanie do izolacji urządzeń i instalacji HVAC

2017-04-12 19:13:21
Bezpieczeństwo w centrach handlowych, szpitalach czy budynkach wielorodzinnych gwarantuje nam m.in. odpowiednia izolacja instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednocześnie zapewnia ona efektywną pracę urządzeń. Wiele zależy jednak od jakości samego materiału. Dlatego właśnie warto wybrać wełnę skalną ROCKWOOL.

Izolacja techniczna kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w hotelach i centrach handlowych, budynkach wielorodzinnych czy innych budynkach użyteczności publicznej (HVAC) jest niezwykle ważna, ponieważ kanały i rury są nośnikiem ciepłego jak i gorącego powietrza oraz gorących spalin w przypadku wystąpienia pożaru

Wykorzystanie produktów z wełny skalnej ROCKWOOL do izolacji instalacji HVAC nie tylko poprawia efektywność energetyczną tych systemów, ale również w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo przebywających w budynkach osób podczas pożaru. Izolacja kanałów HVAC w trakcie pożaru zapobiega przewodzeniu ciepła i rozprzestrzenianiu się ognia na inne części budynku. Jest to izolacja klasyfikowana jako Nie Rozprzestrzeniająca Ognia, co jest wymagane przepisami. Szeroki asortyment produktów z wełny skalnej ROCKWOOL umożliwia aplikowanie jej zarówno na kanałach okrągłych, prostokątnych oraz rur.

 

KLIMAFIX

Maty lamelowe KLIMAFIX z wełny skalnej ROCKWOOL to sprawdzony i powszechnie stosowany produkt do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych. KLIMAFIX posiada bardzo dobre parametry – doskonałą izolacyjność termiczną - lambda λ10 = 0,038 oraz najwyższą dostępną na rynku dla tego rodzaju rozwiązań klasę reakcji na ogień: A2-s1;d0. Częstym zjawiskiem występującym w budynkach jest powstawanie skroplin (kondensatu) na niezaizolowanych powierzchniach o znacznej różnicy temperatur. Jest to tzw. punkt rosy. Często spotyka się to zjawisko na zimnych, niezaizolowanych powierzchniach, znajdujących się w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności względnej powietrza. Efekt ten eskaluje w przypadku dużych, wysokich pomieszczeń, gdzie ciepłe powietrze zbiera się pod stropem tuż obok np. kanału prowadzącego zimne powietrze. Rozwiązaniem jest właśnie odpowiednio dobrana warstwa izolacji kanału wentylacyjnego, dzięki której uzyskujemy „przesunięcie” punktu rosy w bezpieczny obszar na zewnątrz kanału.

 

Otulina ROCKWOOL 800

Otulina ROCKWOOL 800 jest produktem niepalnym, dzięki czemu nie rozprzestrzenia ognia i w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo pożarowe całej instalacji, a tym samym całego budynku. Niepalna otulina ROCKWOOL 800 ze skalnej wełny, wykorzystywana jest jako izolacja termiczna rurociągów grzewczych i ciepłowniczych, w tym centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, ciepłej wody użytkowej, węzłów cieplnych oraz jako izolacja przeciw kondensacji pary wodnej. Otulina ROCKWOOL 800 posiada także liniową klasę reakcji na ogień, co pozwala stosować wewnątrz budynków, gdzie wymagane jest nierozprzestrzenianie ognia przez izolacje cieplne. Oznacza to, że w przypadku kontaktu z ogniem i wysoką temperaturą produkt wydziela jedynie znikome ilości dymu, nie wydzielając przy tym płonących kropli. Otulina pokryta wzmocnionym płaszczem z folii aluminiowej może służyć jako ochrona przed kondensacją pary wodnej, eliminując ryzyko korozji stalowych elementów instalacji grzewczych.

 

Proste wykonawstwo

Wybór i zaprojektowanie właściwego systemu izolacji dla instalacji HVAC jest bardzo ważne. Jednak to prawidłowy i staranny montaż izolacji jest dopiero w stanie zagwarantować jej faktyczną skuteczność i trwałość. Zasada wykonywania termicznej izolacji przeciwkondensacyjnej, polega na szczelnym odgrodzeniu zimnej powierzchni od otoczenia, w taki sposób, aby temperatura na zewnętrznej powierzchni izolacji była wyższa od temperatury punktu rosy – Dzięki temu zawarta w powietrzu para wodna nie będzie się wykraplać na powierzchni kanału, ani też na powierzchni zewnętrznej izolacji. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana warstwa izolacji cieplnej powoduje „przesunięcie” punktu rosy w bezpieczny obszar na zewnątrz instalacji – podkreśla Andrzej Taradyś, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska. Zastosowanie wełny skalnej ROCKWOOL do izolacji instalacji HVAC pozwala w łatwy, szybki wygodny sposób zapewnić szczelność, skuteczność i trwałość tej instalacji.

Kategorie: Budownictwo
Dodał: MPR