Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Więcej się ruszać i zdrowiej jeść – postanowienia noworoczne Polaków AD 2019

2018-12-31 10:04:01
Wśród osób, które będą robić noworoczne postanowienia, aż 28 proc. zamierza więcej się ruszać, 26 proc. chce rzucić palenie, 23 proc. planuje zadbać o zdrowsze jedzenie, a 18 proc. chce schudnąć – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie cateringu dietetycznego LightBox.

Szczupła sylwetka jest ważna, a zdrowe odżywianie jeszcze ważniejsze

20 proc. kobiet planujących noworoczne postanowienia zamierza w 2019 roku schudnąć. Taki sam cel stawia sobie 15 proc. mężczyzn i to pomimo, że według ostatnich szacunków nadmierną masę ciała ma w Polsce ponad 60 proc. panów i wyraźnie mniej, bo ok. 50 proc. pań. Za to aż 24 proc. mężczyzn i 22 proc. kobiet chce zdrowiej się odżywiać.

To dobrze, że dla Polaków ważne staje się właściwe odżywianie, bo jest ono podstawą zdrowia na długie lata. Szczególnie cieszy rosnąca świadomość roli zdrowego odżywiania u mężczyzn – mówi Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox. – Jeśli połączymy to z aktywnością fizyczną, jest szansa, że statystyki otyłości i chorób cywilizacyjnych przestaną rosnąć. Oby tylko postanowienia noworoczne przełożyły się na faktyczną zmianę nawyków – dodaje Małgorzata Chylewska.

Więcej ruchu, mniej papierosów

W noworocznych planach widać rosnącą świadomość, że na dobrą formę trzeba zapracować. Wśród osób, które zrobią postanowienia noworoczne, aż 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet zamierza w przyszłym roku więcej się ruszać. Jednocześnie 29 proc. panów i 24 proc. pań chce rzucić palenie.

Noworoczne priorytety kobiet i mężczyzn

Pierwsze miejsca na liście priorytetów u kobiet, które mają już noworoczne postanowienia, to:

  1. Więcej się ruszać i rzucić palenie – po 24 proc.
  2. Zadbać o zdrowsze jedzenie – 22 proc.
  3. Schudnąć i spędzać więcej czasu z rodziną – po 20 proc.

U mężczyzn pierwsza trójka noworocznych priorytetów wygląda następująco:

  1. Więcej się ruszać – 33 proc.
  2. Rzucić palenie – 29 proc.
  3. Zadbać o zdrowsze jedzenie – 24 proc.

Z badania wynika, że postanowienia noworoczne robi 31 proc., a więc prawie jedna trzecia Polaków.

Dodał: CCG