Kategoria

Wyszukiwarka

Region

„Wigilia bez granic" - ogólnopolska akcja na WSIiZ w Rzeszowie

2018-01-02 13:51:50
"Wigilia bez granic” to ogólnopolska akcja mającej na celu budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. W tym roku rzeszowska edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W grudniu 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie. Pomysł tego projektu zrodził się 2 miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i jak się w krótkim czasie okazało – odniósł ogromny sukces. W projekcie „Wigilia bez granic 2016” wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili między innymi z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.

W tym roku Instytut Myśli Schumana w Warszawie wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizował w przedświąteczną środę 20 grudnia rzeszowską edycję „Wigilii bez granic”.    

- Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana, a także ekspert w Kancelarii Prezydenta RP i doradca Wiceministra Finansów.

Głównym założeniem projektu „Wigilia bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

- Pół tysiąca pierogów, kutia, gołąbki z kaszą, ryba oraz barszcz. Do tego tradycyjne polskie kolędy, najpiękniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje oraz moc serdecznych życzeń – tak wyglądała „Wigilia bez granic” zorganizowana dla obcokrajowców studiujących w Rzeszowie – przybliża Sylwia K. Mazur – koordynatorka spotkania z Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie. Oprócz żaków, w uroczystości udział wzięli udział m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erasmus Plus.

- Każda rodzina, która chciałaby gościć obcokrajowca na swojej Wigilii może się zgłaszać poprzez specjalnie przygotowaną stronę www.WigiliaBezGranic.com - podsumowuje Dominik Łazarz, koordynator dębickiej filii Instytutu Myśli Schumana i wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej WSIiZ 

Kategorie: Edukacja
Regiony: podkarpackie
Dodał: EasyMatura.pl