Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Z jakich elementów składa się umowa kredytowa?

2018-05-02 13:12:07
Nie ma co ukrywać, że są wśród nas ludzie, którzy w pewien sposób obawiają się kredytów i nie chodzi tu o problem ze spłatą.

Można powiedzieć, że są obawy polegające na tym, że coś zostało ukryte w umowie i później czekają przykre konsekwencje. Warto wyraźnie podkreślić, że takie obawy tworzą sami klienci. Jeśli będziemy ostrożni, z całą pewnością nic nie umknie naszej uwadze. Poza tym w razie jakichś niejasności pracownik banku jest zobowiązany do tego, aby wszystko zostało wyjaśnione.

Elementy umowy kredytu

Jako że wstęp jest już za nami, nie pozostaje nic innego, jak przejść do sedna, czyli elementów umowy kredytu. Mówiąc wprost — oto informacje, które powinny być w szczególności określane przez umowę:

- strony umowy

- kwota i waluta kredytu

- cel, na jaki udziela się kredytu

- zasady oraz termin spłaty

- wysokość oprocentowania łącznie z warunkami jego zmiany

- zabezpieczenie spłaty

- zakres uprawnień banku dotyczących kontroli wykorzystania oraz spłaty kredytu

- termin oraz sposób dostarczenia środków pieniężnych

- wysokość prowizji, jeżeli jest przewidywana

- warunki dokonywania zmiany oraz rozwiązania umowy

Co do wyjaśnień, wydaje się, że jest teraz absolutna przejrzystość (gdyby jednak tak nie było, wiecie, co robić).

Zdefiniowanie umowy kredytu

Mimo tego, że elementy umowy kredytu już za nami, warto jeszcze dodać zdefiniowanie umowy kredytu. Co należy przez to rozumieć? Najlepiej będzie od razu przejść do rzeczy. Wobec tego umowa kredytu stanowi odrębny typ umowy naziemnej, której najważniejsze elementy znajdują się w ustawie Prawo Bankowe.

Art. 69. 1. Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Kredyt musi być odpowiedzialny

Wielokrotnie słyszy się o tym, że kredyt musi być odpowiedzialny (w końcu prędzej, czy później nieodzowna jest spłata). Niemniej to jest teoria, a jak przychodzi do praktyki, najdelikatniej rzecz ujmując, różnie z tym wszystkim bywa. Zresztą z pewnością doskonale wiadomo, o czym mowa. Nie trzeba też nikomu wyjaśniać, że o ile na działania banku się nie ma wpływu, o tyle za siebie już wręcz przeciwnie. Innymi słowy — wiadomo, że problemy finansowe niejednokrotnie są bardzo poważne, ale nie powinno to oznaczać pakowania się w kolejne kłopoty.

Ktoś może zapytać, co w sytuacji, kiedy brakuje pewności dotyczącej wyboru kredytu? Odpowiedź na to pytanie to kalkulator kredytu gotówkowego. Kalkulator kredytu gotówkowego to rozwiązanie, z którego skorzystała już niejedna osoba i trudno doszukać się niezadowolenia. Taki kalkulator to oszczędność czasu połączona z pewnością, iż wybór jest prawidłowy. Można stwierdzić, że stosowanie kalkulatora kredytowego to podejście wykluczające przypadek, a przy kredycie gotówkowym ma to gigantyczne znaczenie.

Przy tworzeniu artykułu brał udział portal ekredyt24.com.pl.

Kategorie: Finanse
Dodał: ekredyt24