Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Zakupy polskich rolników.

2017-03-03 19:31:13
Producenci maszyn rolniczych w roku 2016 mieli więcej powodów do narzekania niż dotychczas. Sprzedaż gwałtownie spadła, osiągając wyniki najgorsze od lat. Skąd ta zmiana? Czy produkowane obecnie maszyny są tak niezniszczalne, że rolnicy nie są zmuszeni do częstego inwestowania w nowe czy przyczyna niskiego popytu tkwi gdzieś indziej?


Ciągniki rolnicze to nieodzowne, codzienne narzędzia pracy rolników. Producenci zwykle nie narzekają na brak zainteresowania wśród polskich klientów, ale w 2016 r. spadki przyszły gwałtownie – w roku poprzedzającym, czyli 2015 wskaźnik sprzedaży był aż o 29 proc. wyższy. Zdaniem specjalistów Polacy nie chcą inwestować w nowe ciągniki rolnicze i inne maszyny, bo czekają na nowe programy wsparcia unijnego. Pozostaje postawić pytanie: jak długo jeszcze będą musieli czekać?

Ursus C380, Ursus 10054 czy Ursus C392, Zetor Major 80 i Zetor 90 Proxima – oto ciągniki rolnicze i ich konkretne modele, które mimo spadku popytu, sprzedawały się w 2016 r. najlepiej. Co nie zmienia faktu, że nawet ci producenci, których modele przodowały wśród tych chętnie kupowanych, przyznali, że ubiegły rok był dla nich okresem trudnym. Poza wymienionymi markami, popularnością jak zawsze cieszyły się także ciągniki rolnicze John Deere czy New Holland.

Warto dodać, że ciągniki rolnicze i ich sprzedaż jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Mimo niezadowalających wyników, najwięcej traktorów w poprzednim roku sprzedało się w województwie mazowieckim, a następnie wielkopolskim i lubelskim.

Nie stać Cię na nowy? Kup używany! Ci, którzy decydowali się w 2016r. na zakup maszyn nierzadko wybierali ciągniki rolnicze z drugiej ręki – ilość ich rejestracji w ubiegłym roku to blisko ponad 15 tysięcy. W sieci ofert sprzedaży tych używanych znajdziemy obecnie naprawdę wiele.

Jeszcze do niedawna analizy eksperckie nie pozostawiały żadnych nadziei producentom - w nowym roku nie powinniśmy spodziewać się większych zmian; nowe ciągniki rolnicze nadal nie będą towarem bardzo pożądanym albo po prostu finansowo nieosiągalnym. Dane opublikowane przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego mówią jednak co innego – w styczniu bieżącego roku zarejestrowanych zostało 4 480 nowych naczep i przyczep różnego rodzaju. Jeżeli porównamy sprzedaż maszyn w pierwszym miesiącu roku 2016 i 2017, to zauważymy niewątpliwą różnicę - w nowym roku tych rejestracji było aż o 15,3% więcej. Producenci mają już mniej powodów do niepokoju. Znaczący wzrost jest szczególnie zauważalny w rejestracjach przyczep rolniczych, które pierwszy raz od 2015r. cieszą się takim zainteresowaniem.

Co ciekawe, o wartości pojazdów rolniczych nie świadczy już tylko funkcjonalność czy komfort użytkowania, w konkursach i plebiscytach dot. maszyn rolniczych istnieją nawet kategorie designu, czyli kwestii wizualnych. Zatem nie marzymy już tylko o tych większych czy lepiej wyposażonych, ale także takich, które będą się po prostu lepiej prezentować. Na szczęście rynek oferuje szeroki wybór i z pewnością każdy znajdzie wymarzony traktor dla siebie.

 

Dodał: jonas jon