Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Zalety baterii termostatycznych - Dlaczego warto?

2018-04-26 12:40:40
Baterie z termostatem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najczęściej układ termostatyczny mają baterie prysznicowe i wannowe, ale dostępne są też baterie umywalkowe lub nawet kuchenne termostatyczne.

Dlaczego warto kupić baterie termostatyczne?

 

Argument 1 - Bezpieczeństwo

 

Baterie termostatyczne regulują temperaturę wody. Ograniczają do minimum ryzyko poparzenia gorącą wodą. Jest to mocny argument dla rodzin z dziećmi. Strumień gorącej wody z baterii wannowej podczas kąpieli to nic przyjemnego a przy bojlerze ustawionym na 90 stopni istnieje ryzyko poparzenia. Dodatkowo istnieją modele baterii które mają izolowaną nienagrzewającą się obudowę.

Argument 2 – Komfort

 

Baterie z układem termostatycznym podnoszą komfort użytkowania. Zapewniają ustawioną temperaturę wody bez skoków i nagłych zmian. Fabryczne ustawienie to 38 C. Oczywiście można je regulować pokrętłem tak jak w standardowej baterii. Różnica polega na tym, że kiedy zmienia się ciśnienie wody w układzie lub pobierana jest ciepła lub zimna woda z 2 punktu to układ termostatyczny dostosowuje i miesza wodę odpowiedno tak, by wypływająca woda miała taką temperaturę jaka ustawiona jest na pokrętle.

Argument 3 – Oszczędności

 

Korzystanie z bateri termostatycznych obniża zużycie wody. Obniża także pobór ciepłej wody czyli zmniejsza ilość energii potrzebnej do jej nagrzania. Czas ustawienia optymalnej temperatury jest krótszy w porównaniu do baterii ze zwykłym mieszaczem wody. Dodatkowo baterie z termostatem często mają ograniczniki zużycia wody zmiejszając strumień o 50%.

Argument 4 - Prosta obsługa

 

Jedyna konieczna regulacja to natężenie strumienia wody. Temperatura ustalona jest najczęściej na 38 C co jest optymalną temperaturą do kąpieli.

Standardowe baterie termostatyczne mają ustawienie temperatury wody w prawym pokrętle i regulację strumienia w lewym pokrętle. Jedynym wyjątkiem są tutaj baterie do podłączenia gdzie ciepła woda jest z prawej strony. Są takie baterie które są specjalnie przeznaczone pod takie odwrotne ustawienie. W takim wariancie pokrętło do regulacji temperatury jest po lewej stronie.

Działanie baterii termostatycznych

 

Za prawidłowe działanie baterii termostatycznych odpowiada sterowanie mieszaniem wody ciepłej i zimnej, które utrzymuje ustaloną temperaturę wody.

Dobrej klasy modele takich baterii wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia przeciwko przypadkowemym skokom temperatury wody. Najlepsze baterie termostatyczne mają także izolowaną termicznie obudowę. Taka bateria nigdy nie będzie gorąca i jest to kolejny ważny argument dla niektórych kupujących.

Baterie termotatyczne do instalacji z podgrzewaczem przepływowym

 

Nie poleca się stosowania baterii termostatycznych z ogrzewaczami przepływowymi elektrycznymi ale także gazowymi dwufunkcyjnymi z uwagi na ich niepoprawne funkcjonowanie. Przed zakupem dobrze także sprawdzić jakie jest minimalne i maksymnalne ciśnienie w instalacji wodnej. Powinno wynosić od 0,05 do maksymalnie 1 MPa ale stałe ciśnienie w instalacji nie powinno przekraczać 0,5 MPa.

Baterie termostatycze nie są tanie. Warto także zainwestować w renomowaną firmę która takie baterie produkuje od wielu lat. Firmę z dzobrze działającycm serwisem ogólnopolskim. W razie usterki nie trzeba będzie kupować nowej.

Koszty dobrej baterii od 500 zł wzwyż powinny się zwrócić po kilku latach. A dzięki temu zyskamy wysoki komfort korzystania z kąpieli lub prysznica.

Zanim dokonamy wyboru modelu który nam się najbardziej podoba należy sprawdzić instalację, jej parametry i sposób wyprawadzenia wody. Jeżeli ciepła woda jest z lewej strony to możemy stosować każdą baterię z termostatem. Jeżeli jednak jest z prawej zostaje nam, tylko kilka modeli które mogą poprawnie działać z taką instalacją.

Pełna oferta baterii z termostatem: lazienkowe24.pl/baterie-termostatyczne-oras/

Kategorie: Dom, Zakupy
Dodał: Lazienkatop.pl