Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Zalety i rodzaje wykładzin dywanowych

2019-06-24 13:08:58
Wykładziny dywanowe coraz częściej pojawiają się w naszych wnętrzach – zarówno w mieszkaniach, jak i lokalach biurowych. Ich liczne zalety i atrakcyjna cena sprawiają, że systematycznie rośnie grono zwolenników tego wygodnego i estetycznego rozwiązania.

 

Zalety wykładzin dywanowych

 

Wykładziny dywanowe znacząco podnoszą przytulny wygląd pomieszczenia. Dzięki temu doskonale nadają się do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Dobrze sprawdzą się również w biblioteczce, domowym gabinecie czy firmowym biurze. Doskonale wygłuszają, zapobiegając pojawianiu się nieprzyjemnego echa w pomieszczeniach. Mogą być także stosowane na ogrzewanie podłogowe.

Olbrzymi wybór dostępnych wzorów, kolorów i grubości pozwala łatwo dobrać wykładzinę dywanową, dopasowaną do potrzeb klienta i zastosowanej aranżacji wnętrz. Ponadto jest ona bardzo prosta w ułożeniu – wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar, aby uzyskać przyjemny dywan, idealnie dostosowany do wymiarów pomieszczenia.

 

Rodzaje wykładzin dywanowych

 

Wykładziny dywanowe są produkowane z różnego rodzaju włókien. Pozwala to na uzyskanie różnorodnych struktur – zarówno krótkich, sztywnych i twardych, jak i miększych o długim włosiu.

Podkład wykładziny

 

Wykładziny są wyposażone w podkład, nadający im sztywność i odpowiednią formę. Najczęściej spotykane podkłady są wykonane z filcu, pianki lub syntetycznej juty. Podkład filcowy nadaje się na twarde podłoża. Jest bardzo elastyczny i mocno sprężynuje, zapewniając wysoki komfort używania. Podkład z syntetycznej juty będzie odporny na wilgoć, oraz nie będzie nadmiernie się odkształcał. Podkład piankowy najlepiej zastosować na podłogi z betonu i kamienia – niestety może on niszczyć się pod wpływem środków czyszczących.

Runo wykładziny

 

Runo stanowi wierzchnią część wykładziny dywanowej. Na rynku dostępne są runa z włókien sztucznych, naturalnych i mieszanych. Im bardziej naturalne będzie runo, tym wyższa cena wykładziny. Zależnie od rodzaju warstwy zewnętrznej, można wybierać:

  • Wykładzinę z włókien naturalnych: bawełny, wełny lub włókien roślinnych. Bawełna jest bardzo trwała – będzie nieco mniej odporna na zabrudzenia od wełny, za to znacznie łatwiej ją wyczyścić. Wełna jest miękka, odporna na brud i nie przyciąga kurzu; niestety nie jest ona wskazana dla alergików. Włókna roślinne, takie jak kokos, trawa morska czy agawa, będą wytrzymałe i odporne na kurz, ale dość sztywne i nieprzyjemne dla bosych stóp.
  • Wykładzina z włókien sztucznych – może być wykonana z poliamidu lub polipropylenu. Poliamid jest odporny na zgniatanie i ścieranie, nie wykazując podatności na rozwój bakterii i grzybów. Wykładziny z poliamidu są dostępne w najszerszej gamie kolorystycznej. Wersje z polipropylenu są nieco mniej barwne, za to odporne na wodę i środki chemiczne, przez co łatwe do czyszczenia.

Olbrzymi wybór wykładzin dywanowych, dostępnych w sklepach z wyposażeniem wnętrz, pozwala łatwo dobrać model odpowiedni do potrzeb i możliwości finansowych kupującego.

Kategorie: Budownictwo, Dom, Usługi
Regiony: podkarpackie
Dodał: Jarosław Tajchman