Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Informacje prasowe

Certyfikacja produktów spożywczych po raz 32!
2019-05-08 12:42
Nabiał, pieczywo, mięsa (w tym dziczyzna), ryby, słodycze, napoje, alkohole, lody wegańskie, bezglutenowe pieczywo, warzywa, owoce, regionalne specjały, przetwory, czy wyroby marki własnej – to produkty polskich producentów żywności, które wyróżnione zostały w trakcie 31. certyfikacji żywności.
Zachwyć gości karnawałowymi przystawkami
2019-01-21 09:04
Z cekinami czy bez, sukienka długa czy krótka, mucha czy krawat – takie pytania zadaje sobie obecnie wielu ludzi, którzy przygotowują się do hucznych balów karnawałowych. Są także tacy, którzy imprezę tę organizują w domu, dla znajomych.
Eksperci ocenią żywność już 30 stycznia!
2019-01-17 13:04
Dokładnie 30 stycznia odbędzie się pierwsza w tym roku atestacja żywności. W trakcie zbliżającego się audytu rodzimi producenci ubiegać będą się o certyfikaty jakości produktu „Doceń polskie”. Loża Ekspertów pod przewodnictwem mistrza kuchni Mirka Drewniaka obradować będzie już po raz XXXI.
Certyfikaty „Doceń polskie” zostaną przyznane po raz trzydziesty
2018-10-09 11:05
Nadchodząca ocena artykułów spożywczych organizowana przez twórców programu „Doceń polskie” będzie szczególna. Dnia 24 października br. Loża Ekspertów będzie obradowała po raz trzydziesty. Jubileuszowy charakter wydarzenia nie zmienia jednak zasad programu i regulaminu przyznawania znaku jakości.
Zupa na Dzień polskiej żywności
2018-08-10 15:18
- Honorem polskiej kuchni są zupy. W przeciwieństwie do wielu kuchni, u nas nie są wyłącznie daniem jednogarnkowym: pełnią rolę przystawki i są podawane cały rok - przypomina Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”.
XXIX atestacja programu „Doceń polskie”: przekrój trendów
2018-08-01 15:55
Kolejna atestacja programu „Doceń polskie” przeszła do historii. Dnia 25 lipca br. Loża Ekspertów obradowała po raz dwudziesty dziewiąty. Do oceny zakwalifikowano szeroką gamę artykułów spożywczych z oferty wytwórców z całego kraju.
Na jakie cechy diamentu zwracać uwagę przy jego zakupie?
2017-12-13 10:32
Aby kupic dobry diament trszeba się trochę namęczyć Jednak wcale nie musi tak być. Każdy z kamieni ma swoje charakterystyczne cechy, po poznaniu których dużo łatwiej będzie nam dokonać wyboru. Każda z cech wpływa w jakiś sposób na wygląd diamentu. Po zapoznaniu się z podstawowymi ich cechami każdy z nas będzie w stanie znaleźć swój wymarzony.
Firmy chcą promować swoje wyroby. Wnioski z XVI audytu programu „Doceń polskie”
2015-05-08 09:55
29 kwietnia eksperci z branży spożywczej ocenili ponad 200 wyrobów ubiegających się o zdobycie godła „Doceń polskie”. Pierwsze wnioski z audytu są bardzo pozytywne. Żywność prezentuje coraz wyższy poziom, a propozycje wytwórców są ciekawe i różnorodne. Certyfikacja artykułów spożywczych ma dla producentów, jak i konsumentów istotne znaczenie.
Kto zdobędzie godło „Doceń polskie”? XVI audyt żywności już 29 kwietnia w Czeladzi
2015-04-22 11:44
29 kwietnia, podczas najbliższej certyfikacji żywności, specjaliści z branży spożywczej ocenią artykuły żywnościowe i uhonorują te najbardziej wartościowe.
Żywność pod lupą. XV audyt produktów biorących udział w programie „Doceń polskie”
2015-01-21 12:47
Najwyższa jakość i polskie pochodzenie - tak w skrócie można opisać cechy żywności nagrodzonej certyfikatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. 28 stycznia w Krakowie odbędzie się kolejny audyt wyrobów biorących udział w tym przedsięwzięciu.
Rośnie jakość rodzimej żywności. Wnioski z XIV audytu programu „Doceń polskie”
2014-10-28 09:16
XIV audyt żywności biorącej udział w programie „Doceń polskie” przeszedł do historii. 22 października Loża Ekspertów oceniła wyroby z asortymentu ponad 60 firm i decydowała, które ze zgłoszonych produktów należy wyróżnić godłem „Doceń polskie”. Audyt był okazją do rozmów o kondycji polskiej branży spożywczej i jakości produktów żywnościowych.
Jedenasta certyfikacja żywności w ramach programu „Doceń polskie”
2014-02-13 15:04
Producenci żywność mogą „jedynie” naśladować naturę. Niedawna certyfikacja produktów spożywczych biorących udział w programie „Doceń polskie” udowadnia jednak, że w naszym kraju nie brakuje firm potrafiących doskonale wykorzystać dary natury.
Dziesiąty raz doceniono polską żywność
2013-11-04 12:02
Jakie produkty mogą stanowić kulinarną wizytówkę naszego kraju? Które rodzime potrawy cieszą się szczególną popularnością wśród zagranicznych gości odwiedzających Polskę? Na te i inne pytania dotyczące żywności odpowiadali eksperci programu „Doceń polskie” tuż po X audycie produktów spożywczych przeprowadzonym w ramach tego przedsięwzięcia.
Dziesięć faktów na temat programu „Doceń polskie”
2013-10-22 13:01
Pięcioosobowa Loża Ekspertów oceniająca każdy produkt biorący udział w programie; ponad pięćset wyrobów, które pomyślnie przeszły certyfikację i dziewięć przeprowadzonych dotychczas audytów - tak w uproszczeniu przedstawia się Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”.
Program „Doceń polskie”: za nami ósmy audyt
2013-04-30 12:31
24 kwietnia odbył się VIII audyt artykułów spożywczych biorących udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”. Producenci z całej Polski zgłosili do oceny ponad 100 wyrobów. W certyfikacji uczestniczyły także produkty powtórnie ubiegające się o wyróżnienie.
Artykuły spożywcze po raz piąty ubiegały się o certyfikat „Doceń polskie”
2012-05-29 12:32
16 maja, w krakowskim hotelu Swing, odbył się piąty audyt certyfikacyjny produktów biorących udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”. Wyroby, które Loża Ekspertów oceniła najwyżej zostały wyróżnione certyfikatem „Doceń polskie”.