Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Informacje prasowe

Kolor, który wzmacnia apetyt.
2018-09-14 10:30
Symbolika koloru i jego wpływ nastrój jest nie do pominięcia. Najlepsze i restauracje stawiają taki sam nacisk na jakość serwowanych dań, jak i wystrój. Restauratorzy wiedzą, że je się przede wszystkim oczami, więc to nie tylko smak i zapach potrawy, ale przede wszystkim jej wygląd i stylistyka wnętrza będzie miało wpływ na ocenę posiłku.
Różnorodność w życiu, jedność w kuchni
2018-09-10 11:31
Po raz drugi Hotele SPA Dr Irena Eris, w ramach unikatowego projektu kulinarnego Dr Irena Eris Tasty Stories, wyruszają w poszukiwaniu smakowitych, pełnych soczystej treści, doprawionych prawdziwymi emocjami opowieści o kuchni, produktach oraz o ludziach, którzy je tworzą.
Kolory we wnętrzu restauracji i hotelu - Pracownia Horeca
2018-09-04 11:29
Co roku otwiera się na polskim rynku ponad 10000 lokali gastronomicznych i prawie 2500 usług hotelarskich . Dlatego bardzo ważne jest, aby wyróżnić się spośród konkurencji. Można to zrobić za pomocą oferty, menu, ale można także postawić na unikalne wnętrze i kolory.
ODKUPIENIE WIN, CZYLI NOWE MIEJSCE DLA „WINNYCH” SMAKOSZY
2018-04-16 10:48
Któż z nas nie jest winny słabości do pysznego jedzenia i dobrych trunków? To nic zdrożnego, zwłaszcza, że teraz możemy łatwo nasze winy „odkupić”. Na gastronomicznej mapie Warszawy pojawiła się restauracja i winiarnia – o przewrotnej nazwie „Odkupienie Win”.
MAX Premium Burgers otwiera lokal w Gdańsku i w Warszawie
2018-03-01 11:14
Po oficjalnym otwarciu pierwszej restauracji szybkiej obsługi we Wrocławiu, szwedzka sieć MAX Premium Burgers zapowiadała dalszą ekspansję na polskim rynku. W tym roku firma planuje otworzyć nawet do 6 lokali, a pierwsze 2 z nich powstaną w Gdańsku i Warszawie.
„Kwestia czasu” - nowa restauracja na kulinarnej mapie Białegostoku.
2017-10-16 21:51
Tu nie napijesz się herbaty z egzotyczną importowaną cytryną. Zastąpi ją pigwa od podlaskiego sadownika. Nie będzie też włoskiej mozzarelli, tylko pyszny, koryciński ser, a zamiast oliwy z oliwek olej lniany z lokalnej tłoczni.
Powrót do przeszłości, to tylko „Kwestia Czasu”, czyli nowa restauracja w Białymstoku
2017-10-09 15:30
Czy możliwym jest połączenie tradycyjnej, podlaskiej kuchni odnoszącej się do smaków z czasów międzywojennych z szeroko pojętą sztuką – malarstwem, rzeźbą, fotografią? Jak najbardziej. Już wkrótce na kulinarnej mapie Białegostoku pojawi się nowa restauracja o wymownej nazwie „Kwestia Czasu”.
Nowe otwarcie w Sixty Six – prezentacja odmienionej karty dań
2017-07-26 11:00
Po 7 latach działalności na gastro-mapie Białegostoku restauracja Sixty Six zmieniła w ostatnim czasie właścicieli. We wtorek 25. lipca nastąpiło zaś oficjalne przypieczętowanie tej zmiany – tego bowiem dnia zaprezentowana została nowa karta dań, opracowana przez doświadczonego szefa kuchni Grzegorza Szmita.
Czarna Owca dzieciom z Hospicjum
2016-10-16 02:02
„To nie jest kwestia mody na CSR – ale szczera i głęboka potrzeba, płynąca prosto z serca”. Tak właścicielki nowo otwartej na gdańskiej starówce restauracji „Czarna Owca by LuLa” mówią o tym, dlaczego pomagają dziecięcemu hospicjum „Bursztynowa Przystań”.
Prowokacja na porcelanie – fotografie Philippe’a Shangtiego na talerzach Villeroy & Boch
2016-10-14 10:41
Francuski fotografik Philippe Shangti tym razem prowokuje na porcelanie! Prace artysty z cyklu „No Prostitution here” znalazły się na talerzach marki Villeroy & Boch. Ten odważny i barwny styl artysty można podziwiać we wnętrzach i na stołach topowej restauracji L’Opéra w Saint-Tropez.
Nowe technologie w branży restauracyjnej
2016-07-11 16:54
Obowiązkiem każdego restauratora jest nie tylko zapewnienie profesjonalnej obsługi i dobrej kuchni, ale także spełnianie coraz większych oczekiwań klientów. Wybierając restaurację klient kieruje się nie tylko dobrym jedzeniem. Jednym ze sposobów wyróżnienia restauracji na tle innych jest umiejętne wykorzystywanie nowinek technologicznych.
Latem bądź w SHOKU - do Woli!
2016-06-09 11:15
"Wola, miejsce którego nie znacie…” - grzmi hasło na stronie dzielnicy. Letni ogródek SHOKU to doskonała okazja, by poznać zmieniające się oblicze tej wyjątkowej dzielnicy - dzielnicy trudnej, ze skomplikowaną historią i pomieszaną architekturą. Zarówno stare jak i nowe biznesowe otoczenie Woli to bardzo atrakcyjny punkt na letniej mapie Warsz
Biurowiec Mistral z nową restauracją
2016-03-30 12:39
Mistral - nowy obiekt na mapie warszawskich biurowców - zyskał kolejnego najemcę. Firma Sports Hospitality uruchomiła w budynku restaurację „Warsztat kulinarny”, oferującą szeroki wybór dań dla osób pracujących w biurowcu, jak również dla klientów z zewnątrz.
Odkryj smak lokalnych produktów w restauracji
2016-02-03 13:57
Już ponad 60% Polaków kupuje świeże i lokalne produkty, wynika z raportu Friends of the Earth Europe. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się eko-jarmarki i bazary z regionalną żywnością. Również podczas wizyty w restauracjach goście zwracają uwagę na to, skąd pochodzą poszczególne składniki ich dań.
Bezglutenowy zawrót głowy, czyli menu do zadań specjalnych
2016-01-18 10:16
Dobre menu w restauracji to dziś nie tylko zestaw potraw najlepszej jakości podanych w atrakcyjnym wydaniu. Karta musi również być tak skomponowana, by zaoferować wybór potraw bez glutenu, którego nie je już coraz więcej ludzi.
Amerykańska kuchnia dla smakoszy
2015-12-07 11:43
Kilka ciekawych, kuszących potraw pojawiło się w menu Road American Restaurant, serwującej kuchnię rodem ze Stanów Zjednoczonych. Każdy, kto choć raz w życiu zjadł prawdziwego, amerykańskiego burgera, powinien tu zajrzeć.
Wrocławska Food Art Gallery w prestiżowym przewodniku kulinarnym Gault&Millau
2015-12-02 13:10
W tegorocznej edycji słynnego i cenionego na świecie przewodnika kulinarnego Gault&Millau doceniono restaurację Food Art Gallery, która jako jedna z dwóch we Wrocławiu została wyróżniona dwoma czapkami kucharskimi. Tylko 10 lokali w całej Polsce otrzymało wyższą ocenę.
Nowe menu Restauracji Winchester zaopiniują klienci podczas specjalnej degustacji
2015-12-02 12:15
Trafić w gust i smaki klientów to sztuka. Dlatego właściciele Restauracji Winchester zdecydowali, że zanim nowa, zimowa karta dań trafi na stoły lokalu, najpierw przygotowane propozycje ocenią klienci. W sobotę, 5 grudnia restauracja zaprasza na przedpremierową degustację dań.